Udar cieplny: objawy i pierwsza pomoc

Udar cieplny - kobieta na plaży trzymająca się za głowę.

Udar cieplny to ostatni etap reakcji organizmu na stan przegrzania, czyli sytuację, w której organizm nie jest w stanie odprowadzić nagromadzonego w tkankach ciepła. Udar cieplny wymaga natychmiastowej pomocy, a czasem nawet specjalistycznego leczenia – może się bowiem skończyć nawet śmiercią pacjenta.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny udaru słonecznego,
  • jakie są objawy przegrzania organizmu,
  • jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy udarze cieplnym,
  • jak można zapobiec udarowi cieplnemu.

Udar cieplny – zwany również porażeniem cieplnym – to ostatni etap reakcji organizmu na przegrzanie, czyli dłuższe działanie wysokiej temperatury na ciało, dość często połączonej z wysoką wilgotnością oraz niewielkim ruchem powietrza. W takiej sytuacji temperatura ciała wzrasta do poziomu powyżej 40°C, a organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć.

Przyczyny udaru słonecznego

Udar cieplny najczęściej występuje latem – może być efektem długotrwałego przebywania na słońcu w najgorętszych godzinach dnia bez odpowiedniego nawodnienia organizmu i nakrycia głowy oraz noszenia ciasnych, przylegających do ciała ubrań. Zdarza się, że występuje również u osób, które w upalne dni podróżują tramwajem czy autobusem – w tłoku, bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza i bez regularnego popijania wody.

Na udar cieplny najbardziej narażone są następujące grupy:

  • dzieci, u których mechanizmy termoregulacji nie są jeszcze do końca wykształcone,
  • osoby starsze,
  • osoby ze zdiagnozowanymi chorobami układu krążenia,
  • osoby przyjmujące leki mające wpływ na procesy pocenia (np. neuroleptyki i leki przeciwhistaminowe),
  • osoby przyjmujące leki moczopędne.

Objawy przegrzania organizmu

Oznaki udaru słonecznego mogą obejmować osłabienie, bóle i zawroty głowy, dreszcze, przyspieszenie oddechu i tętna, podwyższoną temperaturę ciała, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, a nawet utratę przytomności i zatrzymanie krążenia.

Po jakim czasie występują objawy udaru słonecznego? To bardzo indywidualna kwestia. Osoby młode i ogólnie zdrowe mogą nie zauważyć u siebie żadnych objawów nawet po dłuższym pobycie na słońcu. U osób starszych i schorowanych pogorszenie samopoczucia może się pojawić już nawet po kilkunastu minutach.

Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym

Udar cieplny jest stanem, który wymaga szybkiej i zdecydowanej reakcji – może bowiem stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Możliwe skutki przegrzania organizmu to m.in. ostra niewydolność nerek i wątroby, niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca, udar niedokrwienny mózgu, a nawet zgon.

Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym obejmuje:

  • przeniesienie poszkodowanego w zacienione, chłodne miejsce,
  • położenie wilgotnych, chłodnych okładów na głowę, klatkę piersiową i kończyny,
  • włączenie wiatraka lub wachlowanie poszkodowanego,
  • podanie chłodnego napoju, jeśli poszkodowany jest przytomny (może to być zwykła woda mineralna gazowana lub niegazowana),
  • wezwanie karetki i pozostanie z poszkodowanym aż do jej przyjazdu.

Poszkodowany trafia wówczas do szpitala, gdzie wykonuje się badania niezbędne do ustalenia skutków udaru (np. badania z krwi, EKG) oraz wdraża odpowiednie leczenie (obniżanie temperatury ciała, dożylne podawanie płynów, leczenie drgawek i zaburzeń krzepnięcia).

Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, należy go ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i wezwać pomoc, a jeśli doszło do zatrzymania krążenia – podjąć resuscytację.

Udar cieplny – czy można mu zapobiec?

Przegrzaniu organizmu, a w konsekwencji – udarowi cieplnemu na szczęście można dość skutecznie zapobiegać. Należy unikać przebywania na słońcu w najgorętszych godzinach dnia (między 11:00 a 18:00), nosić jasną, przewiewną odzież, a także nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne oraz stosować kremy z filtrem UV. Nie można zapominać również o nawadnianiu organizmu – w plecaku czy torebce zawsze powinniśmy mieć butelkę wody mineralnej.

Author: spokojnewakacje.pl