Tatarskim Szlakiem – wieś Kruszyniany.
W granicach Polski są dwie wsie tatarskie, to Bohoniki i Kruszyniany województwie podlaskim.
Do dzisiaj mieszka tam ludność wywodzącą się ze społeczności tatarskiej.
We wsi znajduje się meczet oraz mizar – cmentarz muzułmański.
Z Bohników prowadzi szlak do wsi Kruszyniany.
Kruszyniany to wieś znajdująca się w woj. podlaskim, gminie Kryniki. Położona w pobliżu rzeki Nietupy, w otoczeniu łąk, lasów i wzniesień dochodzących do 161 m n. p.m.
Miejsce o ciekawej historii, sięgającej XVII wieku, kiedy to Jan III Sobieski w 1679 r. przekazał ziemię Tatarom, walczącym po stronie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to rekompensata za służbę oddziałów tatarskich w jego armii. Rotmistrz chorągwi tatarskiej, miał otrzymać tyle ziemi ile, zdoła objechać konno w ciągu jednego dnia. Do dzisiaj we wsiach Kruszyniany, Bohoniki, Sokółka, w Supraślu i w Białym żyją do dziś potomkowie tatarów, zwanych Lipkami lub Muślimami. Nazwa Lipki pochodzi od tureckiej nazwy Litwy.
Tatarzy po osiedleniu się w Kruszynianach zbudowali meczet, a pierwsze zapiski o nim są w dokumentach z 1717 r. Obecny meczet został zbudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII w. lub w drugiej połowie XIX w. W 1846 r. budynek, przeszedł remont o czym, świadczy kamień wbudowany w fundamenty. Architektura budynku nawiązuje kształtem do okolicznych kościołów z dwoma wieżami. Z zewnątrz i wewnątrz pokryty jest drewnianą boazerią w kolorze zielonym.
Ulubionym kolorem Mahometa był kolor zielony. Znajduje się on na wielu flagach krajów islamskich. W koranie znajduje się opis Raju i wizji zbawienia „Będziesz nosił szatę zielonego koloru”.
Od strony północnej na budynku znajdują się dwie drewniane wieże. Na krawędzi dachu znajduje się trzecia, nieco mniejsza wieżyczka. Dachy obu wieżyczek mają kształt hełmu, na których szczycie znajduje się półksiężyc. Dach pokryty jest deseczkami z drewna iglastego.
Wnętrze podzielone jest na dwie części, oddzielnie dla mężczyzn i kobiet.
Ściany udekorowane są tkaninami i obrazami z napisami arabskimi i wersetami z Koranu.
Podłogi pokrywają dywany.
Należy wspomnieć, że 16. 03. 2010 r. meczet w Kruszynianach zwiedził książę Karol.
Meczety w Bohonikach i Kruszynianach zostały wpisane na krajową listę zabytków Polski i uznane za pomnik historii.
28/29 czerwca 2014 r. nieznani sprawcy, dokonali aktu wandalizmu, malując na zabytkowych ścianach meczetu symbole polski walczącej oraz świni uważanej w islamie za zwierzę nieczyste.
Zniszczono także cmentarz muzułmański założony w II połowie XVII wieku przez środowisko tatarskie.
W 2014 r. w Kruszynianach ruszyły prace przy budowie Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. Promocja zabytków i kultury tatarskiej adresowana jest do potencjalnych turystów w Polsce i za granicą.
Innym zabytkowym obiektem jest Cerkiew pod wezwaniem św. Anny – prawosławna cerkiew parafialna. Kościół znajduje się na cmentarzu prawosławnym w pobliżu drogi do Łosinian.
Cmentarz został założony w XVIII wieku.
Cerkiew wzniesiono w latach 1984–1985 na miejscu drewnianej, która spłonęła w 1983 r.
Świątynia jest murowana, otynkowana z białą elewacją. Na dachu znajdują się metalowe dzwonnice. Z tyłu półkoliste pomieszczenie dostawione do bryły budynku. W 2015 r. cerkiew przeszła gruntowny remont.
Z atrakcji turystycznych należy wymienić zbudowany w 2006 r. Szlak ekumeniczny wokół zalewu Ozierany o długości 5 km. Trasa ma początek i koniec w Kruszynianach. Teren upamiętnia i ukazuje zróżnicowanie religijne i kulturowe regionu, a przy tym prowadzi wśród przepięknych krajobrazów.
Szlak ekumeniczny to zespół kapliczek i krzyży charakterystycznych dla poszczególnych religii.
Na szlaku znajdziemy piękne rzeźby:
– Podlaskiego Diabła Kuwasa w kamieniu
– Starosłowiańską Dziewannę w drewnie
– Lasowida, założyciela tatarskich Kruszynian
– kapliczkę św. Eustachego
– bezimiennego żyda i inne.
Najważniejszym punktem Szlaku jest wzgórze z trzema symbolami religijnymi:
– krzyż katolickich
– krzyż prawosławnych
– półksiężyc muzułmański
Dwujęzyczne tablice, na których widnieją legendy i opowiadania przybliżające wiedzę o każdej religii.
Malowniczy Szlak Ekumeniczny to piękno przyrody. 2 km przed Kruszynianami znajduje się punkt widokowy Kosmata Góra.
Rezerwat przyrody Nietupa o powierzchni 273, 73 ha to rezerwat, którego celem jest skuteczna ochrona ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i bezkręgowców.
Celem utworzenia rezerwatu jest ochrona bobra w zabagnionej dolinie rzeki Nietupa.
Kruszyniany to miejsce, które ma swoją historię, miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie.
Historię opowiadają atrakcje i zabytki o wspaniałej architekturze, ślady przeszłości. Pamiątki po społecznościach, które na stałe odcisnęły swój ślad. Wieś zachowała swój charakter. Dzięki działaniom instytucji społecznych możemy dziś odkrywać ślady dawnych kultur i narodowości.
Swoją historię opowiada również świat przyrody Kruszynian. Miejsca, gdzie natura wyczarowuje cudowne zjawiska. Miejsce, którym są tereny wokół zalewu Ozierany, zielone tereny zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym.
Najnowsze komentarze