Słońce czy deszcz – w Bieszczadach zawsze jest co robić!

Wetlina, Cisna, Sanok, Komańcza to miejsca, w których warto się zatrzymać i poznać Bieszczady, jako miejsce powstania wyjątkowej kultury i sztuki. Dzieła twórców często mają swoje korzenie w bogactwie tutejszej natury.

Kiedy już poznasz krajobrazy i poczujesz klimat Bieszczad, zobacz, jak malują je artyści i widzą ludowi twórcy. Bieszczady w deszczu czy w słońcu – zobaczysz, że będzie ciekawie!

Sanok – muzea, galerie, sztuka inspirowana folklorem Bieszczad

Co robić w Bieszczadach, gdy pada i nie zanosi się na szybkie rozpogodzenie? Wykorzystaj czas na poznanie kultury. Najsłynniejsza Galeria Zdzisława Beksińskiego mieści się w Zamku Królewskim w Sanoku i prezentuje 600 dzieł artysty. Warto zajrzeć do BWA Galeria Sanocka i obejrzeć prezentację sztuki współczesnej: malarstwo, grafika, rzeźba, rysunek, fotografia, instalacje, sztuka obiektu i wideo.

Nie musisz rzucać wszystkiego, by zaznać piękna Bieszczad. Wielu tutejszych twórców oferuje swoje obrazy, grafiki na ścianę do domu i chętnie dzieli się autentyczną sztuką powstającą z inspiracji urokiem natury. Weź kawałek Bieszczad ze sobą! Do takich miejsc należy Galeria Booku w Sanoku. W pracowni powstaje seria folkowych obrazów inspirowanych naturą. Bieszczady w deszczu, Kawka w Bieszczadach, Bieszczadzkie żubry na grafikach czekają na turystów.

Artyści zapraszają do odwiedzenia miasta, w którym powstają ich dzieła. Jest okazja, by zwiedzić Bieszczady oraz Sanok na wspólnej wycieczce. Celebrowanie dziedzictwa kulturowego połączone z wędrówkami i przyjemną zabawą w Bieszczadach to jedyna w swoim rodzaju okazja poznania regionu.

Cerkwie i muzeum na terenie Lasów Państwowych Stuposiany

Pogoda w górach jest bardzo zmienna. Nawet podczas wakacji można trafić na takie dni, w których Bieszczady toną w deszczu. Lipiec jest miesiącem z największą ilością opadów. Nie każda pogoda sprzyja wędrówkom po szlakach turystycznych. Może to być dobry czas na odwiedzenie Muzeum Przyrodniczego w Mucznem. Na wystawie prezentowane są eksponaty fauny i flory z Bieszczad, można zobaczyć żubra, niedźwiedzia, jelenia, rysia, żmiję i inne gatunki zwierząt.

Bieszczadzkie cerkwie wyróżniają się na tle krajobrazu i spotkasz je niemal w każdej części regionu. Wiele z nich funkcjonuje dziś jako kościoły rzymskokatolickie. Zabytkowe budowle niosą często niesamowite historie, a we wnętrzach kryją się oryginalne dzieła sztuki sakralnej.

Smolnik, Turzańsk, Muczne i Komańcza

Cerkiew w Smolniku nad Sanem oraz drugą w Turzańsku wpisano na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Warto umówić się telefonicznie na zwiedzanie. W Muzeum Przyrodniczym w Mucznem jest wiele atrakcji dla dzieci. Starszych turystów może natomiast zainteresować wizyta w Klasztorze w Komańczy. To miejsce, w którym był internowany kardynał Stefan Wyszyński i obecnie jest Izba Pamięci. W Komańczy bywał jako turysta Karol Wojtyła.

Więcej inspiracji, jak spędzić czas i co robić w Bieszczadach, gdy pada deszcz, znajdziesz na portalu Bieszczady.Land.

Author: spokojnewakacje.pl