Tajemnice zwierząt: waran z Komodo

Waran z Komodo obrósł pewną warstwą legend. Z jednej strony wiemy o nim całkiem sporo, z drugiej zaś – odkryliśmy jako ludzkość jego istnienie dopiero w 1910 roku. Jak na zwierzę, które średnio waży około 100kg, a długość jego ciała to przeciętnie 2 metry, jest to dość zaskakujące. Nie mówiąc już o tym, że jego obecność na ziemi ma dłuższą historię niż historia człowieka. Smoka z Komodo łatwo także połączyć z dawno wymarłymi dinozaurami.

Wygrasz z nim wyścig?

Ustalenie waran z Komodo jak szybko biega, wcale nie jest takie proste. Szacuje się jednak, że jest to prędkość około 20km/h, więc człowiek o własnych siłach nie byłby w stanie uciec przed tym zwierzęciem. Jednak nie są one skore do pogoni. Ich masa i zdolności do polowania, nie wymagają od nich pogoni za ofiarą. Co ciekawe, są w stanie wyczuć padlinę nawet z odległości 10km.

Ich niezwykła siła kryje się nie tylko w masywnej budowie ciała i łuskach. Ofiara nie ma z nim praktycznie żadnych szans. Mniejsze atakuje rzucając się na nie od tyłu i wbija się w szyję zagryzając na śmierć, a większe potrafi pokonać ogonem. Nie wiedząc nawet tego waran z Komodo jak szybko biega, możemy być pewni, że jego obiad będzie miał spory problem z wymknięciem się rychłej śmierci. Warto jeszcze dodać, że warany z Komodo posiadają śmiercionośną broń w postaci jadu, który potrafią wymieszać ze śliną. Toksyny w niej zawarte powodują śmierć w męczarniach, ponieważ następuje ona przez wykrwawienie. Trudno się ustrzec przed szczęką wyposażoną w 60 zębów.

Author: spokojnewakacje.pl