Jak się przygotować do wiosennego wyjścia w góry?

Wiosna to czas, w którym wiele osób decyduje się na wyjście w góry – temperatury rosną, śnieg topnieje i warunki ulegają znacznemu poprawieniu. Nie oznacza to jednak, że pogoda nie może odmienić się w ciągu godziny o sto osiemdziesiąt stopni. Idąc w góry, trzeba być na to całkowicie przygotowanym. Wiosenna aura jest zmienna, ale ciepłe ubranie oraz niezbędne akcesoria pozwolą się przed nią skutecznie zabezpieczyć.

Jak dobrać odpowiedni strój w góry?

Przed rozpoczęciem wędrówki górskiej trzeba sprawdzić prognozę pogody. Nie zawsze jest ona trafna, ale daje pewne ogólne wytyczne. Wiosną temperatury mogą wzrosnąć już do ponad dwudziestu stopni, ale nawet na początku maja mogą także spaść do zera. Strój trzeba dobrać także do terenu – wysokie góry są znacznie bardziej wymagające, a temperatura powietrza spada wraz ze wzrostem wysokości. Trudność szlaków ma duży wpływ na preferowany rodzaj obuwia, a dystans na akcesoria, które warto ze sobą zabrać. Szykując się na krótki spacer, nie należy zabierać ze sobą dużego obciążenia – ciężki plecak sprawdzi się natomiast podczas całodniowej wyprawy.

Warstwy – klucz do komfortowego podróżowania

Podczas wzmożonego wysiłku organizm produkuje więcej ciepła. Ubranie większej ilości warstw, za to cieńszych, pozwala na dopasowanie poziomu ochrony termicznej do aktualnego stanu. Początkowo lepiej jest mieć na sobie mniej warstw, a wraz ze spadkiem temperatury dokładać kolejne. Na wierzchnią warstwę warto wybrać lżejszą kurtkę outdoorową z oddychającego materiału. Kolejne warstwy ubrań powinny być cienkie i zapewniać wysoki poziom komfortu.

Na co zwracać uwagę?

  • Odpowiednia wentylacja – Kurtki mają za zadanie ogrzewać, ale muszą także odprowadzać nadmiar energii cieplnej produkowanej podczas wysiłku. Zapewnia to odpowiedniej klasy materiał, na przykład Gore-Tex.
  • Dobrze dobrany zamek – Do regulacji termiki dobrze sprawdza się zamek błyskawiczny. Musi być wysokiej jakości, najlepiej metalowy i na całej długości górnej warstwy odzieży.
  • Ergonomiczne umiejscowienie kieszeni – W trakcie górskiej wędrówki trzeba mieć przy sobie szereg przydatnych przedmiotów: aparat, telefon, wodę, przekąski, nóż czy mapę. Kieszenie powinny posiadać dowolną formę zabezpieczenia, czyli guziki lub zamek błyskawiczny.
  • Dopasowany krój – Dzięki dłuższym rękawom można założyć więcej warstw, a przedłużany tył kurtki osłania plecy podczas schylania się i większej aktywności. Kurtka powinna dobrze przylegać do ciała, nie pozostawiając nadmiernej przestrzeni.

Jakie buty sprawdzą się w górach?

Piesze wędrówki są nieodłącznie związane z marszem, a ten wymaga dobrego obuwia. Szlaki górskie często są nierówne, dlatego trzeba wybrać buty zapewniające stabilizację kostki. Także wygoda i komfort stopy podczas marszu będą miały duży wpływ na jakość aktywnego wypoczynku. Warto postawić na buty trekkingowe wykonane z lekkiego i oddychającego materiału – stopa nie zmęczy się i nie przegrzeje, a jednocześnie nawet niespodziewany deszcz nie przemoczy takiego obuwia. Podeszwa z mocnym bieżnikiem zapewni dobrą przyczepność nawet przy ekstremalnym nachyleniu. Wiosną na szlakach można spodziewać się błota, które może zaskoczyć turystów nawet w ciepły i słoneczny dzień.

Author: spokojnewakacje.pl