10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Międzyzdrojach

Każde miasto położone nad Bałtykiem jest świetnym miejscem choćby na weekendowy wypad z dziećmi. Międzyzdroje jest jednym z tych miast. Jako klimatyczny i balneologiczny ośrodek leczniczy znany jest od I połowy XIX w. Szeroka i piękna plaża oraz prawie 400-metrowe molo przyciągają turystów przez cały rok. Poprzez zestawienie 10 najlepszych atrakcji dla dzieci, spróbuję Was zachęcić na rodzinne zwiedzanie Międzyzdrojów.

  1. Oceanarium – można w nim podziwiać zwierzęta morskie z całego świata. Dziewięć największych zbiorników z tymi okazami zostało umieszczonych pod ziemią. Duże wrażenie robi 16-metrowy szklany półtunel. Można tu także obejrzeć wystawę modeli rekinów w skali 1:1. Dla dzieci i dorosłych udostępniono ekrany dotykowe, które pozwolą poszerzyć ich wiedzę, także poprzez gry interaktywne.
  2. Planetarium – można tu obserwować aktualne położenie gwiazd, a także odwiedzić każdą z planet Układu Słonecznego, a to wszystko na 7-metrowej specjalnej kopule. Planetarium oferuje nam również 6 projekcji w systemie Digistar 4, który należy do najwyższej klasy światowej. Filmy gwarantują nam niezapomniane wrażenia audiowizualne.
  3. Park Miniatur – obejrzymy w nim 30 najciekawszych zabytków i latarni morskich w skali 1:25, które pochodzą z wszystkich państw leżących nad Bałtykiem. Możemy zachwycać się bramą brandenburską, Darem Pomorza, zamkiem Książąt Pomorskich, stocznią gdańska, domem Bractwa Czarnogłowych, katedrą w Helsinkach i wieloma innymi konstrukcjami. 8000 km linii brzegowej pokonamy w 45 minut. Dodatkowo na makiecie o powierzchni 500 m2 będziemy podziwiać miniaturowe kolejki.
  4. Domek na dachu – został zbudowany w 2013 r. Odwrócenie go do góry nogami jest nawiązaniem do stylu regionu, który wyróżniał się szachulcową konstrukcją. W domku znajdują się typowe pomieszczenia, tj. łazienka, kuchnia, pokój dziecinny czy poddasze, ale zamiast po podłodze, chodzimy po suficie. Zadziwiające jest akwarium, w którym rybki pływają do góry nogami.
  5. Promenada Gwiazd – zwana Aleją Gwiazd, to chodnik ozdobiony płytami z odciskami dłoni artystów polskiego kina, m. in. Janusza Gajosa, Krystyny Jandy, Beaty Tyszkiewicz, Bogusława Lindy, Daniela Olbrychskiego, Cezarego Pazury, Jana Englerta. Corocznie w lipcu odbywa się tu Festiwal Gwiazd, a wraz z nim liczne spektakle teatralne, pokazy filmowe oraz spotkania z gwiazdami.
  6. Kawcza Góra – prowadzą do niej najwyższe i najdłuższe drewniane schody na polskim wybrzeżu, które powstały w celu ochrony siedlisk rokitnika pospolitego, storczyka, podbiału pospolitego i wielu innych roślin. To naturalny punkt widokowy na Wyspie Wolin z przepiękną panoramą na Zatokę Pomorską, z którego widać plaże w Międzyzdrojach, porty niemieckie i bezkresny Bałtyk. Przed wojną było to wysoce popularne miejsce ze słynna kawiarnią, której działalność zakończył wybuch II wojny światowej. Na szczycie góry znajdują się dwa obeliski ze zlotów leśników.
  7. Gabinet Figur Woskowych – to jedyna taka całoroczna atrakcja w Polsce. Obecnie w Gabinecie można obejrzeć 110 postaci naturalnej wielkości: od aktorów (Cezary Pazura, Bogusław Linda, Katarzyna Figura, Angelina Jolie), piosenkarzy i polityków (Lech Wałęsa, Barack Obama), aż po sceny z bajek i baśni (Epoka Lodowcowa, Shrek). Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny ze względu na bezpłatne robienie zdjęć.
  8. Zagroda Pokazowa Żubrów – znajduje się 1, 5 km od centrum kurortu na terenie Wolińskiego Parku Narodowego i zajmuje 28ha. Żubry sprowadzono na Wyspę Wolin z Puszczy Białowieskiej w 1976 r. i zapewniono im odpowiednie warunki życia. W każdym roku w stadzie rodzi się przynajmniej jedno zwierzę. Dzieci szczególnie ucieszy zwiedzanie Zagrody na specjalnych, podwieszonych nad wybiegami platformach, z których żubry można zobaczyć z bliska. Zagrodę utworzono w ramach programu hodowli zachowawczej żubra, gdzie mieszkają wyleczone czy też wychowane przez ludzi zwierzęta, niezdolne do samodzielnego bytowania.
  9. Centrum Słowian i Wikingów – to Skansen położony na nabrzeżu rzeki Dziwna, w którym znajduje się kilkanaście replik Wolina z czasów wczesnego średniowiecza (27 chat, 2 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe). W ofercie dla szkół organizowane są warsztaty (lepienie z gliny, produkcja filcu, pisanie gęsim piórem, bieg wojownika lub musztra wczesnośredniowieczna, strzelanie z łuku), gry terenowe (podchody), gry i zabawy historyczne. Istnieje także możliwość zorganizowania ogniska z pieczeniem kiełbasek.
  10. Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego – zgromadzono w nim eksponaty geologiczne pochodzące z wyspy Wolin. Wystawa zapoznaje nas z żyjącymi na tych terenach zwierzętami i ptakami. Można też zobaczyć kolekcję ptasich jaj, bursztynów i szyszek. Wystawy przedstawiające środowisko nieleśne i wodne zasługują na specjalną uwagę. Na terenie muzeum dostępny jest dla najmłodszych ekran interaktywny z grą edukacyjną.

    W każdym z tych miejsc i mali i duzi podróżnicy znajdą coś dla siebie, spędzą miło czas i wyniosą stamtąd niezapomniane wrażenia.

Author: spokojnewakacje.pl