Krótki pobyt w Odessie – te trzy punkty musisz zobaczyć

Trzecie najludniejsze miasto Ukrainy, Odessa, liczy ponad 1 milion mieszkańców. Położenie nad Morzem Czarnym, stanowi o atrakcyjności tej metropolii – zarówno jako portu, jak i destynacji turystycznej. Poniżej kilka największych atrakcji, których nie można ominąć, planując zwiedzanie „perły Morza Czarnego”.

Teatr Opery i Baletu w Odessie

W pięknym mieście Odessa zwiedzanie zacznijmy od zobaczenia pięknego budynku Teatru Opery i Baletu. Teatr w obecnym kształcie, funkcjonuje od roku 1887, gdy został odbudowany po pożarze. W 1994r. niewiele brakowało, by został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie. Ten pokaźnych rozmiarów neobarokowy budynek, atrakcyjnie prezentuje się od zewnątrz. Warte zobaczenia jest też jego wnętrze, a zwłaszcza barokowa sala główna z bogato zdobionymi lożami. Wygląd Teatru w pełnej krasie oraz słynną akustykę sceny, najpełniej zaś docenimy, wybierając się na spektakl.

Deptak, gdzie toczy się życie

Ulica Deribasowska, czyli popularny deptak, to jedno z niewielu miejsc w Odessie, gdzie faktycznie nie odbywa się ruch samochodowy. Mieszkańcy i turyści spokojnie mogą przechadzać się, chłonąc klimat miasta. Latem, rosnące wzdłuż alei lipy dają przyjemny cień, podobnie jak pobliski niewielki park z kilkoma intrygującymi rzeźbami. Wieczorami można przysiąść w jednej z wielu restauracji czy kawiarni, gdzie nierzadko usłyszymy muzykę na żywo. Szczególnie zwiedzając Odessę latem, zaplanujmy koniecznie spędzenie choć jednego wieczoru w okolicy ulicy Deribasowskiej – tam poczujemy prawdziwe tętniące życie miasta.

Monumentalne schody to brama Odessy

Schody Potiomkinowskie to trzeci spot, który musimy zobaczyć podczas wizyty w Odessie. W zamyśle ich budowniczych, stanowiły bramę do miasta od strony portu morskiego. Wznoszą się od portu w stronę centrum Odessy, licząc 27m wysokości. Spoglądając od podstawy, wrażenia wznoszenia się do nieba, dodaje fakt, że dolne stopnie są znacznie szersze od górnych. Ciekawostka jest taka, że pierwotnie, wg projektu z 1825r. wybudowano 200 schodów, a obecnie jest ich 192. Brakujące 8 sztuk zostało zniwelowanych podczas rozbudowy portu.

Author: spokojnewakacje.pl