Jakie narty – twarde czy miękkie?

Stopień twardości jest jednym z parametrów, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupu nart tuż obok ich długości, szerokości, taliowania czy dopasowania do wzrostu i wagi użytkownika. Na co wpływa? Jak go ocenić? Zdecyduj, co wybrać – narty twarde czy miękkie.

Jak twardość narty wpływa na jazdę?

Na rynku możesz spotkać naprawdę wiele nart, które różnią się parametrami technicznymi. Zawsze trzeba dopasowywać je pod jednego użytkownika. Jeśli Tobie świetnie idzie nauka na jednym modelu, wcale nie oznacza, że Twojemu przyjacielowi również będzie on idealnie pasować. Składa się na to wiele parametrów technicznych, a wśród nich jest twardość narty. Tak naprawdę świadczy ona o sztywności desek lub ich większej elastyczności. 

Miękkie narty lepiej się wyginają, bo są bardziej elastyczne. Wolniej się rozpędzają, ale za to lepiej wchodzą z zakrętu w zakręt. Można zatem opanować swoje umiejętności przy jednoczesnym czerpaniu przyjemności z rekreacyjnej jazdy po stoku. 

Twarde narty są bardziej dynamiczne, pozwalają się rozpędzić do większej prędkości, jednak trzeba mieć nad nimi większą kontrolę. Sztywne deski potrzebują też nieco większej siły, aby dobrze rozkładać ciężar na śnieżnym podłożu. 

Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na narty twarde, czy miękkie – istotny jest dobór modelu do wagi, doświadczenia i wzrostu. Tylko wtedy można w pełni wykorzystać potencjał użytkownika na stoku. Sztywne narty (powszechnie nazywane twardymi) mogą nie zaspakajać oczekiwań zaawansowanych sportowców, jeśli nie będą odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. 

Narty twarde czy miękkie, na które się zdecydować?

Ze względu na to, że bardziej miękkie deski są łatwiejsze w manewrowaniu, najczęściej decydują się na nie osoby początkujące. Można szybciej nauczyć się poruszać po stoku i skręcać z jednej strony na drugą. Z biegiem czasu, warto przechodzić na coraz twardsze narty. Pozwolą one rozwinąć większą prędkość na stoku, ale wymagają już nieco doświadczenia spowodowanego manewrowaniem. 

Jeśli zatem dopiero zaczynasz i nie wiesz, co wybrać – narty twarde czy miękkie – zdecyduj się na te drugie. Masz już odrobinę doświadczenia, ale dalej się zastanawiasz? Zawsze możesz wypożyczyć kilka modeli w ośrodku narciarskim i sprawdzić na własnej skórze, jak wygląda w praktyce jazda na stoku. Kiedy już będziesz zdecydowany na wymarzone narty, możesz je kupić w atrakcyjnej cenie i z pomocą fachowców zupełnie zdalnie w sklepie internetowym Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/4-narty.

Jak ocenić twardość narty?

W branży narciarskiej często twardość narty określa się jako flex, tak samo jak w przypadku desek snowboardowych. Można wyróżnić modele z małym lub dużym fleksem. Pierwsze z nich nadają się dla osób uczących się jeździć na nartach oraz początkujących. To także te narty, które przeznaczone są dla dzieci, czyli do rekreacyjnej i przyjemnej jazdy na stoku. Duży fleks to większa twardość. Wpływa ona na szybsze poruszanie się po zaśnieżonym podłożu. Częstym wyborem są narty ze średnim fleksem, będą one przyjemne i bezpieczne dla osób, które mają już jakieś doświadczenie na stoku, ale nie są zaawansowane. Pozwalają też na komfortowe rozwijanie swoich umiejętności.

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego, jaka jest twardość narty, zawsze możesz zapytać doradców w sklepie. Osoby, które mają doświadczenie w branży, bez problemu powinny dobrać Ci najlepszy model nart. To samo dotyczy ośrodków narciarskich, w których wynajmujesz deski do jazdy. 

Jak lepiej kupować sprzęt narciarski? Stacjonarnie czy online? Sprawdź tutaj: https://sprzedawacz.pl/sport_turystyka/sprzet_sportowy_turystyczny/sprzet_sportowy/narciarstwo_snowboard/sprzet-narciarski-lepiej-kupowac-w-sklepie-czy-online.html

Author: spokojnewakacje.pl