Szczyt Chełm

Chełm to szczyt znajdujący się w Paśmie Lubomira i Łysiny, o wysokości 614 metrów. Wznosi się on nad Myślenicami, mieście powiatowym w województwie małopolskim, będącej jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. Szczyt ten wzbudza wśród geografów bardzo dużo kontrowersji.

 

Według niektórych należy on do Beskidu Wyspowego, choć na mapach i w turystycznych przewodnikach zaliczane jest bardzo często do Beskidu Makowskiego. Od niedawna także wielu geografów zalicza go do Beskidu Myślenickiego, niedawno wyodrębnionego nowego regionu. Szczyt Chełm jest głównym ośrodkiem turystyczno-sportowym oraz wypoczynkowym miasta Myślenice i w całości znajduje się w jego obrębie. Nad rzeką Rabą, u zachodniego podnóża szczytu znajduje się ośrodek kempingowy oraz plaża, miejsca chętnie odwiedzane przez osoby z pobliskich miejscowości (w tym Krakowa), pragnące odpocząć od miejskiego zgiełku i zaznać spokoju w pięknych okolicznościach przyrody.

Góra Chełm wyciąg

Na Chełm dostać się można za pomocą kolei krzesełkowej z jednoosobowymi krzesełkami. Swoją trasę zaczyna ona w mieście Myślenice, dzielnicy Zarabie. Kolejka funkcjonuje w ramach Stacji Narciarskiej Zarabie Sport w Myślenicach, a jej operatorem jest Stacja Narciarska Myślenice. Długość trasy, jaką pokonuje kolejka w przeciągu 18–20 minut to ponad 2 km. Różnica wzniesień wynosi 305 metrów – dolna stacja znajduje się na wysokości 404, 5 m, górna – 610 m. Kolejka liczy sobie 254 krzesełka i w ciągu godziny jest w stanie przewieźć 460 osób.

 

Author: spokojnewakacje.pl