5 wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo w górach?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na jeden dzień, czy cały miesiąc, ważne jest, aby przedsięwziąć pewne środki ostrożności, które mogą pomóc w tym, by nasz wyjazd był udany i bezpieczny. Nawet jeśli zdecydowana większość turystów pieszych, alpinistów i narciarzy zjazdowych nie napotyka problemów, gdy wyruszają w góry, to jednak koniecznie musimy pamiętać o tym, że warunki pogodowe w górach mogą się naprawdę szybko zmieniać. Przygotowanie może być różnicą między udaną wyprawą a niepowodzeniem już na samym początku. Ze względu na warunki klimatyczne i nieodłączny charakter górskiego terenu niemożliwe jest wyeliminowanie wszystkich zagrożeń związanych z wyruszeniem w góry. Istnieje jednak wiele sposobów znacznego zmniejszenia tego ryzyka. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych.

1. Zaplanuj trasę

Pierwszym krokiem, który możesz zrobić, aby zapewnić sobie udaną podróż w góry, jest zaplanowanie trasy. Oznacza to upewnienie się, że wiesz, jak dostać się do początku szlaku turystycznego i potrafisz rozpoznać ścieżki, którymi chcesz podążać na mapie topograficznej (telefony komórkowe w górach nie mają zasięgu i potrafią zdecydowanie szybciej się rozładować, więc poleganie tylko na nich nie jest rozsądne). Planując trasę, pamiętaj nie tylko o swoim poziomie sprawności fizycznej siebie, ale również o możliwościach reszty grupy. Dobrym pomysłem jest również zaplanowanie trasy rezerwowej na wypadek, gdyby pogoda zmieniła się na gorsze na wyższych wysokościach lub gdy okaże się, że macie mniej energii, niż wcześniej sobie wyobrażałeś.
Jeśli planujesz wybrać się na wycieczkę dłuższą niż kilka godzin, upewnij się, że wiesz, gdzie spędzisz noc. W wielu górach nocleg na świeżym powietrzu jest zabroniony. Jeśli planujesz pobyt w schronisku górskim, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji, szczególnie jeśli Twoja podróż zaplanowana jest w szczycie sezonu. Na koniec, zanim wyruszysz na wyprawę, poinformuj kogoś, dokąd zmierzasz i jaki masz plan. Powiadomienie znajomych, rodziny i lokalnych urzędników, takich jak strażnicy z parków narodowych lub patroli narciarskich, pomoże im wyśledzić cię na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

2. Spakuj się odpowiednio

Do udanej przygody potrzeba kilku kluczowych elementów, które pomogą ci przenieść się z utartych dróg w samo serce gór. Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednie spakowanie się. Upewnij się, że masz przy sobie cały niezbędny sprzęt do wszystkiego, co planujesz robić. Wyposażenie się w odpowiedni sprzęt może zadecydować o tym, czy twoja wycieczka będzie udana, czy też będziesz musiał wcześniej wrócić do domu. Jeśli planujesz wybrać się z przewodnikiem górskim, zapytaj go, jaki sprzęt jest niezbędny i czy on / ona go zapewni. Jeśli nie, upewnij się, że możesz go wypożyczyć na początku podróży lub wcześniej.
Jeśli wybierasz się w górską głuszę bez przewodnika (co nie jest zalecane, chyba że masz odpowiednie przeszkolenie), skonsultuj się z zaufanymi źródłami w Internecie, aby ustalić, co musisz zabrać ze sobą. Bez względu na to, dokąd zmierzasz i co robisz, jest jeden niezbędny element, który każdy musi zabrać ze sobą: woda. Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu jest niezbędne w górach, więc pamiętaj, aby zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody na wycieczkę lub tabletki do oczyszczania wody, jeśli będziesz w górach przez dłuższy okres czasu.

3. Wybierz właściwe wyzwanie

Chociaż każdy może marzyć o zdobyciu Everestu lub innego masywnego szczytu ze śniegiem, ważne jest, aby być realistycznie nastawionym do swoich możliwości i działać odpowiednio do tej wiedzy. Na przykład, jeśli masz dobrą kondycję i dużo chodzisz, ale nie masz doświadczenia we wspinaczce wysokogórskiej, najlepiej nie opuszczaj wyznaczonych szlaków. To samo dotyczy jazdy na nartach. Jeśli wcześniej nie zjechałeś ze stoku, nie próbuj tego robić sam, zwłaszcza w miejscach nieprzeznaczonych do tego. Takie działania mogą spowodować uwolnienie lawiny i zagrozić śmiercią nie tylko tobie, ale również innym turystom.
Jeśli masz doświadczenie w wspinaczce górskiej lub zjeżdżaniu ze stoku, ważne jest, aby znać swoje granice. Nie próbuj czegoś, czego jeszcze nie zrobiłeś, chyba że jesteś na kursie specjalnie zaprojektowanym w celu poprawy twoich umiejętności.
Istnieje wiele możliwości dla tych, którzy chcą nauczyć się nowego sportu lub doskonalić swoje umiejętności w dotychczas uprawianym. Certyfikowani przewodnicy na całym świecie oferują praktyczne kursy, które zapewnią niezbędne doświadczenie i przygotowanie do przeniesienia swoich umiejętności na wyższy poziom (lub pierwszy).
Oprócz technicznych aspektów wycieczek wysokogórskich ważne jest również wybranie trasy odpowiedniej do twoich możliwości fizycznych. Nie przeceniaj siebie. Lepiej jest zachowywać ostrożność i powoli zwiększać poziom wycieczek, niż przecenić swoje możliwości i doprowadzić do nieszczęścia.

4. Sprawdź prognozę i przygotuj się na zmianę pogody

Przed wyruszeniem w góry ważne jest, aby wiedzieć, co może cię spotkać. Zawsze należy sprawdzić prognozy pogody i warunki śniegowe z wyprzedzeniem i odpowiednio zaplanować lub zmienić trasę. Gdy jesteś w górach, pogoda może się zmienić szybko i dramatycznie. Nawet dzień, w którym przewidywano czyste niebo, może natychmiast zamienić się w burzę w południe lub burzę śnieżną.
Przygotowanie się na te szybkie i nieprzewidywalne zmiany pogody to zazwyczaj różnica między udanym doświadczeniem a nieudaną – a nawet potencjalnie niebezpieczną – podróżą.
Oznacza to noszenie ubrań, gdy jest gorąco, zimno, mokro i wietrznie. Utrzymanie suchości odzieży i obuwia jest niezbędne, zwłaszcza jeśli będziesz w górach przez wiele dni. Mokre ubrania sprawiają, że jest ci zimniej, co może z kolei doprowadzić do hipotermii. Z tych powodów przewodnicy zalecają pakowanie odzieży wykonanej z materiałów syntetycznych i zawsze noszenie odzieży przeciwdeszczowej.
Kiedy podczas pobytu na dużej wysokości spotka nas burza, najlepiej jest siedzieć skulonym i czekać, aż pogoda się uspokoi. Jeśli jednak musisz się iść dalej, wybierz niższą trasę. Odsłonięte grzbiety są niezwykle niebezpieczne podczas burz. To właśnie ze względu na takie miejsca planowanie trasy odgrywa ważną rolę. Przed wyruszeniem w góry upewnij się, że masz plan awaryjny na niepogodę. Zimą zawsze upewnij się, że podróżujesz również z zestawem ratunkowym na wypadek lawiny, ponieważ zdarzenia te są nieprzewidywalne. Przed wyruszeniem upewnij się, że sprawdziłeś jaka jest pokrywa śniegu i czy obowiązujący stopień zagrożenia lawinowego w ogóle umożliwia wędrówki.

5. Zatrudnij certyfikowanego przewodnika górskiego

Istnieje wiele powodów, dla których ważne jest zatrudnienie certyfikowanego przewodnika górskiego przed wyruszeniem w góry. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie Ci bezpieczeństwa, zapewniając jednocześnie niezapomniane wrażenia, ale ludzie ci są dobrze zorientowani w lokalnych warunkach i mają dużą wiedzę.
Twój przewodnik poprowadzi Cię najlepszymi trasami, uniknie przeludnionych obszarów i pokaże widok, którego po prostu nie ma w przewodnikach. Podróż z certyfikowanym przewodnikiem górskim przypomina trochę wykupienie najlepszej polisy ubezpieczeniowej. Przewodnicy sprawdzą przy tobie prognozy pogody i warunki śniegowe.
Wielu z nich działa w większych grupach, dzięki czemu nawzajem informują się o bieżących warunkach panujących w górach i to z kolei sprawia, że mogą odpowiednio zaplanować trasę. Co więcej, przewodnicy górscy stanowią dobre towarzystwo. Mają wiele interesujących doświadczeń i będą mogli opowiedzieć ci trochę o okolicy. Pod wieloma względami twój przewodnik będzie idealnym towarzyszem podróży.
Wyjazd w góry prawie zawsze zapewnia niezapomniane wrażenia. Aby w pełni wykorzystać swoją podróż – i upewnić się, że będzie następna – postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa w górach.

Author: spokojnewakacje.pl