Rodzaje adresu IP

Adres IP to numer identyfikacyjny, jaki przypisywany jest naszemu komputerowi albo innemu urządzeniu w momencie połączenia się do sieci, zarówno globalnej, jaką jest Internet, jak i lokalnej, np. osiedlowej lub znajdującej się w miejscu pracy. Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje adresów IP. Co je różni wyjaśniono poniżej.

Wewnętrzne IP

Wewnętrzny adres IP jest stały i prywatny, przypisany do danego urządzenia podpiętego do sieci lokalnej, radiowej, osiedlowej itp. Wewnętrzne IP widoczne jest wyłącznie w obrębie danej sieci. W Internecie widoczny jest wyłącznie zewnętrzny adres IP, który w tym wypadku przypisywany jest do modemu czy innego urządzenia, które rozprowadza Internet po sieci. Dlatego „na zewnątrz” wszyscy użytkownicy widoczni są pod tym samym adresem.

Zewnętrzne IP

Taki rodzaj IP oferowany jest przez największych dostawców Internetu. Jest to adres publiczny, którego zarówno używamy, jak i jesteśmy pod nim widoczni w sieci. Numer ten nie jest stały, zmienia się po każdorazowym połączeniu z siecią – nie identyfikuje bowiem konkretnego urządzenia, a dane połączenie.

 

Author: spokojnewakacje.pl