Jak przygotować auto na długą podróż

Wraz z rozpoczęciem się sezonu urlopowego, coraz więcej osób wybiera podróżowanie autem. Coraz lepsze warunki na drogach, rosnąca liczba autostrad oraz rozbudowywanie całej infrastruktury przydrożnej zachęca do korzystania z tego rodzaju transportu. Podróże autem dają możliwość dostosowywania i zmieniania czasu podróży oraz jej kierunku, w zależności od upodobania. Dużym komfortem jest podróżowanie, które daje swobodę wyboru, dlatego coraz więcej osób myśli o zakupie przyczep kempingowych oraz nieco droższej alternatywy, czyli kampera. Aby kierować takim dużym mobilnym domem, nie ma potrzeby wyrabiania dodatkowego prawa jazdy, o ile waga pojazdu nie przekracza ciężaru 3,5 ton. Jednak wymaga sporej odwagi i umiejętności manewrowania, szczególnie na początku, kiedy dopiero nabieramy doświadczenia w podróżowaniu autami wielkogabarytowymi.

Podróżowanie swoim autem wady i zalety

Podróże po Polskich, jak i Europejskich drogach, znacznie się od siebie różnią, głównie pod względem jakości oraz kosztów. W krajach wysoko rozwiniętych jest więcej dróg szybkiego ruchu, są one szersze, a infrastruktura przydrożna jest dobrze rozwinięta. Przy drodze znajdują się liczne stacje paliw, toalety i parkingi, a pasy ruchu są oddzielane od siebie barierkami lub pasem zieleni.
Jadąc przez mniejsze miejscowości, jak również kraje mniej zamożne, z pewnością można doświadczyć większej ilości zieleni i dzikości przyrody, jednak w takich warunkach o wiele trudniej przemieszczać się pomiędzy miastami. Niekiedy nawet na długich odcinkach brakuje miejsc do zatrzymania się lub stacji do zatankowania. Widać również różnicę w cenach paliwa oraz opłat, jakie trzeba uiszczać za winiety.
Podróże autem dają dużą swobodę przemieszczania się, można nocować w wielu różnych miejscach, także zmieniać kierunki swoich podróży oraz dostosowywać ją do swoich potrzeb. Jednak podróżowanie autem zajmuje więcej czasu i wymaga posiadania auta w dobrym stanie, konieczna jest w trasie pewność, że nasze aut nas nie zawiedzie i dowiezie nas na określone miejsce.

O czym warto pamiętać, planując podróże samochodem

Przed każdą podróżą, konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego naszego samochodu.

Serwis samochodowy, jest najlepszą inwestycją w naszą podróż. Najważniejszy jest stan hamulców, poziom płynów, geometria kół, poziom powietrza w oponach (szczególnie istotny, gdy planujemy zapakować auto po brzegi).
Mimo że większość z nas ma ubezpieczenie, a przed dalekimi wyjazdami zwykle dokupujemy jeszcze dodatkowe na wypadek nieprzewidzianych kolizji, to jednak warto unikać problemów. Najgorsze co mogłoby przytrafić się nam na urlopie to zepsute auto daleko od domu lub poza granicami kraju i brak ubezpieczenia. Aby tego uniknąć, warto przed wyjazdem odwiedzić serwis samochodowy i upewnić się, że możemy ruszać w podróż.
Warto pamiętać, że nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie są wyznaczone miejsca, w których można parkować i stacjonować kamperami i przyczepami kempingowymi.

Author: spokojnewakacje.pl