ABC dla wybierających się na szlaki

Chcesz w końcu wyrwać się gdzieś na urlop z rodziną, a może planujesz wycieczkę ze znajomymi.. Niezależnie od tego wybierając się na szlaki górskie powinieneś najpierw wykonać kilka kroków aby zapamiętać ten wyjazd jako udany a nie jako klapę.

Sprawdź warunki pogodowe

Możesz to zrobić np. na stronie internetowej poświęcone danym szlakom. Jest to bardzo ważne, szczególnie jesienią, zimą i wiosną, gdy w górach może być śnieg i istnieje niebezpieczeństwo lawin. Dobre planowanie jest również ważne w lecie, ponieważ górska pogoda lubi się zmieniać niespodziewanie i szybko – nawet jeśli rano jest słońce, nie oznacza to, że po południu nie będzie burzy. Temperatura to kolejna rzecz, która szybko się zmienia, szczególnie w wysokich partiach szlaków.

Pamiętaj – Pieniny ale także każde inne góry różnią się temperaturą na szlakach od temperatury w miejscowości położonych przy górach dlatego powinieneś sprawdzić warunki pogodowe w górach! Mogą występować ekstremalne różnice pomiędzy pogodą w jakiejś konkretnej miejscowości i na szczycie. I oczywiście, jeśli prognoza pokazuje deszcz, burzę, śnieg lub silny wiatr, należy zrezygnować z podróży.

Również ciepło może być niebezpieczne w górach, szczególnie dla osób starszych i dzieci – podczas intensywnego wysiłku fizycznego wzrasta temperatura naszego ciała, co może prowadzić do omdlenia i pośpiechu.

Obudź się wcześnie

Im wcześniej wybierzesz się na szlak, tym lepiej. Jest to ważne jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy w górach szybko robi się ciemno. Ponadto, jeśli wyjdziesz wcześniej, unikniesz tłumów na najpopularniejszych szlakach. Jesteś na wakacjach, wiemy o tym, ale naprawdę warto wyjść wcześniej: wieczorem będziesz miał czas odwiedzić inne miejsca, pójść zjeść coś regionalnego, rozpalić ognisko lub na inne rozrywki.

Powiedz komuś, dokąd idziesz

To naprawdę ważna rzecz i wiele osób o tym zapomina. Nawet jeśli wybierasz się z kimś na wycieczkę, powinieneś poinformować kogoś innego o szlaku, na który się wybierasz, i szacowanym czasie powrotu. Może to być ktoś z Twojej rodziny, przyjaciel, a nawet recepcjonistka w hotelu. W przypadku Twojej nieobecności po określonym czasie, osoba ta powinna wiedzieć, gdzie Cię szukać, spróbować się z Tobą skontaktować i poinformować ratowników GOPR.

Odpowiednie buty

Naprawdę, naprawdę, bardzo ważna rzecz! Na szlakach widać zbyt wielu turystów noszących sandały. I to nie żart, robi to wiele osób. Wygodne, nie przesuwane buty z solidną podeszwą, najlepsze, jeśli zakrywają kostkę i są wodoodporne, są koniecznością. Jest to najważniejszy element twojego sprzętu, więc jeśli musisz wybrać, który z nich kupić: dobre buty lub kurtka przeciwdeszczowa, weź buty (kurtka jest również ważna, ale buty bardziej). Nie muszą być drogie, ważne jest, że są przeznaczone do wycieczek górskich lub trekkingu.

Pamiętaj, że jeśli twoje buty są nowe i jeszcze ich nie używasz, zabranie ich na całodniową wycieczkę z pewnością zakończy się pęcherzami. Buty muszą być używane wcześniej, nawet sporadycznie przez kilka godzin w domu.

 

Author: spokojnewakacje.pl