Jak bezpiecznie jeździć na nartach? Zadbaj o bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach

Tak naprawdę jedną z najistotniejszych decyzji, którą podejmujemy podczas jazdy na nartach, jest decyzja o włożeniu lub niezakładaniu kasku. Oczywiste jest, że ze względów bezpieczeństwa, zarówno lekarze, ratownicy, jak i instruktorzy zachęcają narciarzy do noszenia kasku podczas jazdy na nartach. Mimo tego na stoku często spotykamy narciarzy bez kasków. Warto jednak rozważyć tę kwestię – jeśli weźmiemy pod uwagę tych, którzy rutynowo noszą nakrycia głowy, w tym graczy w hokeja na lodzie, skoczków narciarskich, robotników budowlanych, jeźdźców konnych, wspinaczy, rowerzystów, kierowców samochodowych i motocyklistów – to z pewnością ma sens, aby narciarze byli równie ostrożni. Nie wystarczy jednak zakup pierwszego lepszego kasku. W razie wypadku niewłaściwy kask wcale nas nie ochroni, dlatego jeździjmy na nartach tylko w kaskach, które posiadają odpowiednie certyfikaty, zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom. Ważne są również inne wskazówki bezpieczeństwa wymienione poniżej.

Wskazówki, jak bezpiecznie jeździć na nartach

1. Dbaj o dobrą kondycję przez cały rok. Zimowy wyjazd na narty może nie być dla nas źródłem świetnej zabawy, jeśli nie mamy odpowiedniej formy. Pierwszy dzień jazdy na nartach skończy się wtedy potężnymi zakwasami i kilkudniowym pobytem na kwaterze. Dlatego zadbaj o dobry stan mięśni nóg, pleców, rąk czy brzucha poprzez ciągłą aktywność. Rower, siatkówka, fitness, zajęcia na siłowni, bieganie – to tylko niektóre z aktywności, które mogą nam pomóc.
2. Używaj odpowiedniego sprzętu narciarskiego. Nie pożyczaj sprzętu od znajomych. Buty kolegi wcale nie muszą być odpowiednie dla ciebie, podobnie sytuacja wygląda z nartami. Jeśli nie masz własnego sprzętu, możesz go kupić, ale upewnij się, że w wyborze pomoże ci wykwalifikowana osoba. Inne, wcale nie gorsze rozwiązanie, to wypożyczenie sprzętu w sklepie narciarskim lub ośrodku narciarskim. Pracownik wypożyczalni sprzętu narciarskiego naprawdę dobrze wie, jaki sprzęt dobrać do twojego wzrostu i masy ciała. Sprzęt w wypożyczalni jest regularnie serwisowany, nie musimy się obawiać o jego stan techniczny. Oczywiście buty narciarskie po każdym wypożyczeniu są też odpowiednio dezynfekowane.
3. Noś kask. Noszenie nakrycia głowy podczas jazdy na nartach naprawdę ma sens. Nawet jeśli twoje dziecko na stoku zobaczy osoby bez kasku, nie ulegaj presji i nie pozwól mu na jazdę na nartach bez ochrony głowy. Oczywiście, zgodnie z zasadą – lepszy własny przykład niż wykład – sam zawsze noś kask.
4. Przygotuj się odpowiednio na pogodę. W górach pogoda jest zmienna, dlatego zakładaj dobrej jakości ubiór narciarski, korzystaj z odzieży termicznej. Nie zapominaj o właściwych, narciarskich rękawiczkach, czapce pod kask czy kołnierzu. Weź ze sobą strój na zmianę, szczególnie rękawiczki i skarpetki.
5. Uzyskaj odpowiednie instrukcje. Jeśli nigdy wcześniej nie jeździłeś na nartach, koniecznie zapisz się na lekcje jazdy na nartach (indywidualne lub grupowe). Instruktor zapozna cię z techniką jazdy, poda przydatne wskazówki i pomoże ci się nie zniechęcać. Jest to naprawdę ważne dla małych dzieci – wbrew pozorom, nauka z osobą nieznajomą pomoże im bardziej się skupić i być uważnymi na stoku. Nawet doświadczeni narciarze doskonalą swoje umiejętności od czasu do czasu.
6. Noś gogle. Noś gogle narciarskie, które dobrze pasują do twojego kasku. Jeśli nosisz okulary, możesz zdecydować się na wypróbowanie szkieł kontaktowych. Na pewno jazda bez okularów nie jest rozsądna, możesz nie tylko zrobić sobie krzywdę ale też wyrządzić krzywdę innym.
7. Zrób sobie przerwę. Jeśli jesteś zmęczony, zrób sobie przerwę i odpocznij przez chwilę w domku lub barze. Podczas odpoczynku upewnij się, że jesz i pijesz wystarczająco dużo. Jazda na nartach pochłania dużo energii! Wieczorem, tuż przed zamknięciem wyciągu, nie pędź jak szalony, by jeszcze raz zjechać. Lepiej zachować rozsądek i wrócić na stok następnego dnia rano.
8. Narty z przyjacielem. Zawsze bezpieczniej jest jeździć na nartach z przyjacielem, aby mógł na ciebie uważać i na odwrót. Umów się wcześniej na spotkanie, na wypadek gdybyś się rozdzielił, i używaj telefonu, aby pozostać w kontakcie.
9. Przestrzegaj swoich ograniczeń. Nie należy jeździć na nartach powyżej poziomu umiejętności. Trasy są odpowiednio podzielone ze względu na poziom umiejętności narciarzy. Podobnie zachowaj kontrolę nad swoimi nartami i skup się na szlaku, na którym jedziesz. Wypadki zdarzają się łatwiej, gdy jesteśmy rozproszeni.
10. Postępuj zgodnie z zasadami. Nie schodź z trasy. Stosuj się do zamknięcia szlaku i innych znaków ostrzegawczych. Są tam z jakiegoś powodu. Pamiętaj, że narciarze, którzy znajdują się przed tobą i pod tobą na szlaku mają pierwszeństwo przejazdu

Author: spokojnewakacje.pl