Skarby województwa świętokrzyskiego

Entuzjastów zwiedzania zamków nie trzeba nakłaniać, bo z pewnością zamek Krzyżtopór od dawien dawna widnieje na ich liście odhaczonych zabytków. Niezwykły zamek zalicza się do jednych z najważniejszych zabytków województwa świętokrzyskiego i od 2018 roku posiada również miano pomnika historii, które przyznawane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dlaczego zamek zasługuje na chwilę uwagi?

Krzyżtopór Ossolińskich

Budowa zamku rozpoczęła się 1727 roku i trwała mniej więcej siedemnaście lat. Inicjatywa wyszła ze strony Krzysztofa Ossolińskiego, który w ten sposób postanowił spożytkować część odziedziczonego majątku. Faktem jednak jest, że budowa nigdy nie została w pełni ukończona, a koszty opiewały na kwotę okołu pięciu milionów złotych. Krzysztof Ossoliński umarł w rok po zakończeniu podstawowej budowy, pozostawiając resztę rodziny w ogromnych długach, co nie przeszkodziło rodzinie przekazywać sobie zamku z rąk do rąk. Po śmierci syna Ossolińskiego zamek stał się własnością jego brata inicjatora, a następnie przeszedł w ręce jego córki Urszuli. W czasie potopu szwedzkiego został zajęty, jednak niezmiennie pozostawał własnością Ossolińskich aż do samego początku osiemnastego wieku.

Nowi właściciele, nowa jakość

Początek osiemnastego wieku wiążą się ze zmianami właścicieli zamku. W pierwszej połowie wieku zamek staje się własnością Morsztynów, a następnie Michała Jana Paca, który w zasadzie od razu decyduje się przeprowadzić część prac remontowych. Niestety już w drugiej połowie wieku zamek ulega zniszczeniu. Rosyjskie wojska postanawiają spalić zamek, choć to nie powstrzymało Kajetana Sołtyka kilka lat później przed zakupem. Można powiedzieć, że od osiemnastego wieku Krzyżtopór przechodził z rąk do rąk, by ostatecznie po Drugiej Wojnie Światowej stać się własnością Skarbu Państwa. Zamek jest zachwycającą budowlą i jedyną w swoim rodzaju, a żeby się o tym przekonać należy w pierwszej kolejności spojrzeć na pierwotne plany zamku. Rzucenie okiem na zamek z “lotu ptaka” ukazuje zamek stworzony na planie pięcioramiennej gwiazdy, który zachwyca już na tym etapie, nie wspominając o faktycznej wycieczce.

Author: spokojnewakacje.pl