Jaki wpływ na pracowników z sektora hotelarskiego miała epidemia Covid-19?

,,Mamo jaki hotel wybierzemy w tym roku na wakacje? “- pyta mała Małgosia. Niestety jej mama tylko wzruszyła ramionami.
,,Nasze wakacje stanęły pod dużym znakiem zapytania córeczko- odpowiedziała jej mama.

 

Epidemia Covid-19 zmieniła bardzo dużo w sektorze hotelarskim. Zamknięte hotele, wstrzymane imprezy okolicznościowe oraz ograniczenie weekendowych wyjazdów mocno odbiło się na właścicielach hoteli. A co na to wszystko pracownicy? Obowiązkowe zakrywanie ust, przestrzeganie przepisów oraz strach o własne bezpieczeństwo, bo przecież nie wiadomo czy ktoś z naszych gości nie jest zarażony. Niewątpliwie wirus sparaliżował branżę usług hotelarskich w stopniu znacznym. Właściciele zastanawiają się co dalej ciągle zadając sobie pytanie: ,,Co z naszymi pracownikami’ ? Co z efektywnością biznesową i wskaźnikami hotelowymi? Zastanówmy się teraz nad obowiązkową kwarantanną dla pracowników hoteli. Czy jest ona dobry rozwiązaniem w dobie kryzysu? Warto zastosować zatem prosty podział pt.,, Plusy i minusy obowiązkowej kwarantanny w branży hotelarskiej.” Jakie więc mamy plusy?
Pierwszy i banalny powód to odpoczynek. Tak nie przesłyszeliście się. Z własnego doświadczenia wiem (pracowałam trochę w hotelu),że jest to momentami praca mecząca. Zachowanie wysokich standardów, dbałość o potrzeby klienta oraz miła aparycja to nie wszystko. W tej branży liczy się dokładność oraz staranność. Wiele hoteli jest ocenianych przez gości i to od nich zależy czy wrócą oni ponownie oraz czy dadzą rekomendację. Drugi powód to spędzenie czasu z rodziną. Pracownicy hoteli bardzo często skarżą się na to, że są gośćmi w domu przez co ich najbliżsi mają ich tylko od święta. Obowiązek kwarantanny jest zatem pretekstem do tego, aby spędzić czas z naszymi dzieciakami, mężami czy żonami. Czy wizja wspólnego gotowania nie jest piękna? Czy nasz psiak się nie ucieszy na wspólny spacer? Trzecim plusem kwarantanny jest możliwość samorealizacji. Do tej pory praca nie pozwalała na realizowanie swoich pasji. Byłeś zmęczony? Ciągła gonitwa oraz natłok obowiązków spowodował, że zapomniałeś o swojej kuchni czy też ulubionej szarlotce, którą piekłeś? Dzięki zostaniu w domu możesz powrócić do swoich pasji. Brzmi zachęcająco.

 

Jednak wszystko ma drugą stronę medalu. Kwarantanna to nie tylko odpoczynek od pracy, to też masa problemów, z którymi często człowiek sobie nie radzi. Jakie są więc minusy przedłużającego się pobytu w domu?
Niewątpliwie wpływa to na nas niekorzystnie. Stały kontakt z ludźmi został ograniczony do minimum. Widujemy już tylko panią Halinkę z warzywniaka czy dozorcę. Poza tym siedzenie w domu przyprawia naszych najbliższych o niemały zawrót głowy. Znasz to? Żona ma Cię już dosyć i tylko marzy o tym, aby ta kwarantanna się już skończyła, albo mąż pragnący chwili spokoju i oddechu. Znajome prawda? Niestety podczas przeciągającego się pobytu w domu realne. Warto zaznaczyć, że bardzo wiele rodzin skarży się, że nie może już wytrzymać z drugą osobą. Zastanawialiście się co na to wasz organizm? Może to zabrzmieć nielogicznie, ale tak nasze ciało też się inaczej zachowuje. Często stres związany z pobytem w domu zajadamy. Nie mamy motywacji, by wyglądać dobrze, więc śmieciowe jedzenie wchodzi jak najbardziej w grę. A co z naszą psychiką? Ona też ulega degradacji. Słyszymy o przypadkach ludzi, którzy poprzez Covid- 19 wpadają w depresję, mają myśli samobójcze czy też uzależniają się od używek.
A nasza pensja? Niestety 80% to o wiele za mało…
Wnioski ?
Covid-19 przyniósł zachwianie w branży hotelarskiej. Pracownicy na obowiązkowej kwarantannie nie są zadowoleni. Często ich problemy związane z obowiązkiem siedzenia w domu są pomijane. Postawmy sobie więc pytanie czy da się żyć podczas obowiązku kwarantanny z dala od hotelu? Czy jest to łatwe? Niestety pozostawienie ludzi samych sobie często niesie za sobą wiele negatywnych skutków.

Author: spokojnewakacje.pl