Jadowite zwierzęta – zagrożenia czyhające na turystów podczas wakacji w tropikach.

Podróżowanie stało się dla ludzi w dzisiejszych czasach sprawą prostą, ponieważ nie trzeba samemu martwić się o sprawy organizacyjne podróży. Wystarczy udać się do biura turystycznego i wykupić sobie wycieczkę. Resztą zajmie się biuro turystyczne. Można także na własną ręką zorganizować sobie wyjazd czy wakacje na drugi koniec świata. Także nie jest to trudne, ponieważ przy pomocy możliwości internetu można w szybki sposób zorientować się na temat wszystkich informacji o lotach i noclegach na drugim końcu świata. Jednak jeśli decydujemy się na spędzenie kilkunastu dni w odległym kraju to trzeba liczyć się z tym, że tamto miejsce będzie odróżniało się od naszego kraju. Dlatego trzeba być przygotowanym na każdą okoliczność nawet tą złą.

 

Egzotyczne kraje charakteryzują się występowaniem egzotycznych zwierząt, które nie zawsze w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem są miłe. Jeśli zostaniemy ukąszeni przez jakieś zwierzę to natychmiast trzeba odpowiednio zareagować, ponieważ może dojść do zatrucia odzwierzęcego.
Zatrucia odzwierzęce są to zatrucia wywołane przez jad danego zwierzęcia. Jad jest wykorzystywany przez dane zwierzę w celu obezwładnienia lub nawet zabicia swojej zdobyczy. W tym przypadku możemy my stać się ofiarą takiego jadowitego zwierzęcia. Jadowite zwierzęta żyją w wodzi i na lądzie w Azji, Afryce, Ameryce i Australii.

 

Do zwierząt jadowitych występujących na lądzie należą węże, ślimaki, pająki. Każdy jadowity wąż ma swój specyficzny jad, który powoduje różne objawy. Na początku pojawiają się bóle miejscowe, obrzęki, podskórne wylewy, nudności, bąble, bóle głowy, duszności, zaburzenia wzroku, wstrząsy, spadek ciśnienia krwi. W Polsce występuje tylko jeden rodzaj jadowitych węży. Jest to żmija zygzakowata. Aczkolwiek na świecie istnieje o wiele więcej i bardziej groźniejszych gatunków węży. Zalicza się do nich takie gatunki jak: kobra królewska, tajpan pustynny, wąż koci. Ślimaki jadowite na szczęście nie żyją w Polsce. Jednak przedstawiciela bardzo groźnego ślimaka można spotkać na wakacjach u wybrzeży Oceanu Indyjskiego. Mowa o Stożku Marmurowym.

 

W USA można natknąć się na jadowitą jaszczurkę, której jad nie jest już aż tak groźny jak wcześniej wymienionych przedstawicieli jadowitych zwierząt. Aczkolwiek nie jest neutralny dla zdrowia człowieka. Do takich jadowitych jaszczurek zaliczamy hlodermę meksykańską. W domu często spotykamy takie niegroźne, domowe pająki, które nie są niebezpieczne. Jednak w egzotycznych krajach można spotkać jadowite pająki takie jak czarna wdowa, tarantula, ptaszniki. Jednak używają one swojego jadu stosunkowo rzadziej od węży czy wodnych zwierząt jadowitych. Każdy pająk ma natomiast swój indywidualny jad i jeśli dojdzie do ukąszenia to objawy mogą być bardzo różne.

 

Skorpiony żyją po części na lądzie i po części w wodzie. Można je spotkać w Europie południowej. Posiadają one niegroźny jad, który powoduje niewielkie bóle i obrzęki miejsca ukąszonego. Jednak skorpiony w krajach tropikalnych mogą wywołać już skutek śmiertelny.
W różnych stronach świata możemy spotkać insekty takie jak pszczoły, muchy, szerszenie, mrówki. Jeśli dana osoba nie jest uczulona na dany jad to takie ukąszenie jest nieszkodliwe, poza tym, że powstaje mały obrzęk w miejsca ukąszenia. Jeśli natomiast dana osoba jest uczulona na jad jakiegoś insekta to użądlenie jednego owada może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

 

Jeśli wybierasz się na wakacje, gdzie będziesz spędzać czas w wodzie to powinieneś zainwestować w wiedzę o wodnych zwierzętach jadowitych. W egzotycznych krajach można natknąć się na piranie, węże morskie, jeżowce, meduzy, ślimaki wodne, szkaradnice, płaszczki, osy morskie, ośmiornice.
Osoba która została ukąszona, ugryziona bądź zatruta jadem nieznanego zwierzęcia powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Jeśli natomiast nie można szybko dotrzeć do lekarza to można zatrzymać dotarcie jadu do krwiobiegu poprzez schłodzenie miejsca ukąszonego lodem bądź zimną wodą. W przypadku wystąpienia objawów wstrząsu w wyniku ugryzienia jadowitego zwierzęcia należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

 

Wakacje to piękny czas i bardzo oczekiwany przez dorosłych i dzieci. Niektórzy wolą go spędzać w pobliżu domu a inni nie wyobrażają sobie swoich wakacji bez egzotycznych klimatów. Jeśli wybieramy się w odległe miejsca to warto być ostrożnym i posiadać przynajmniej minimalną wiedzę na temat regionu, w którym mamy spędzić swoje wakacje. Może nam to pomóc w przypadku jeśli znajdziemy się w niekomfortowej sytuacji lub w sytuacji zagrożenia naszego stanu zdrowia lub nawet życia.

Author: spokojnewakacje.pl