Planujesz wakacje w górach? Wybierz Pieniny

Wakacje to czas, gdy intensywnie planujemy wyjazdy oraz aktywny wypoczynek z rodziną. Szukając ciekawego miejsca w Polsce, w którym nie brakuje atrakcji dla rodzin z dziećmi, warto zwrócić uwagę na góry Pieniny. Wakacje w górach to świetnie wykorzystany czas wolny, a Pieniny idealnie się do tego nadają. Dlaczego? Sprawdźmy!

Dlaczego Pieniny?

Pieniny, zaraz po Tatrach, to jeden z głównych kierunków turystycznych Polaków. Dlaczego? Głównie dlatego, że jest tu co robić o każdej porze roku. Znajduje się tu Pieniński Park Narodowy, zachwycający różnorodną fauną.

Można tu zdobywać popularne szczyty górskie, jak Trzy Korony, Wysoka czy Sokolica. Dużą atrakcją są także wycieczki piesze i rowerowe, spacery szlakami turystycznymi, spływ Dunajcem oraz bliskość Słowacji, do której można dotrzeć spacerkiem.

Nie brakuje też atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych. Pieniny i okoliczne miejscowości, jak Szczawnica czy Krościenko nad Dunajcem posiadają rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną.

Atrakcje dla aktywnie spędzających czas

Dla turystów lubiących spędzać czas aktywnie prawdziwą atrakcją okaże się spływ Dunajcem, organizowany od kwietnia do października. Flisacy na dużych tratwach przewożą turystów trasą do Szczawnicy lub Krościenka. Ceny spływu Dunajcem są bardzo przystępne, dlatego będąc w Pieninach, grzechem byłoby z niego nie skorzystać.

Inną popularną atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i dzieci jest rafting na Dunajcu, czyli spływ pontonami na trasie Sromowce Wyżne – Szczawnica. W przeciwieństwie do spływu tratwami, uczestnicy raftingu mogą brać w nim aktywny udział, wiosłując. To wspaniała przygoda i dobra zabawa dla każdego miłośnika sportów wodnych.

Choć wszyscy uczestnicy posiadają kamizelki ochronne, wzburzona woda Dunajca podczas spływu nadaje całemu wydarzeniu nieco ekstremalnego charakteru. Jest to więc idealna rozrywka dla osób żądnych wyzwań, adrenaliny i emocjonujących, niezapomnianych wrażeń.

Oprócz tego w Pieninach nie brakuje szlaków turystycznych idealnych na wycieczkę rowerową dla całej rodziny. Dla doświadczonych górskich piechurów odpowiedni będzie szlak Sokolica – Trzy Korony – Wąwóz Szopczański. Jego przejście zajmuje około 5 godzin. Z kolei początkujący mogą skorzystać z łatwiejszej trasy, jak wejście na Palenicę.

Dużą popularnością cieszy się szlak wzdłuż Przełomu Dunajca w stronę Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Trasa prowadzi przez bardzo malowniczą okolicę. Wspaniałe pasma górskie, niezwykła przyroda i czyste niebo zachwycą każdego miłośnika natury.

W Krościenku Nad Dunajcem znajduje się park linowy ABlandia. Na jego terenie jest całoroczny Ninja Park podzielony na strefy wiekowe. Jest także plac zabaw, kręgielnia oraz strefa gastro. To świetna rozrywka dla rodziców i dzieci w różnym wieku.

Więcej znajdziesz na https://www.czarda.pl/atrakcje-regionu.html.

Dla osób szukających wyciszenia

W górach pienińskich odnajdą się także Ci, którzy podczas urlopu poszukują spokoju, odprężenia i ciszy. Wspomniany już wcześniej Pieniński Park Narodowy to prawdziwa oaza, pozwalająca na kontakt z naturą, spacery wśród szumu drzew, śpiewu ptaków i malowniczych widoków.

Miejscem, gdzie można zadbać o swoje samopoczucie jest także Szczawnica, będąca górskim uzdrowiskiem. Będąc w Szczawnicy warto skosztować wód mineralnych, które mają tu swoje źródło i odznaczają się wysokimi walorami smakowymi oraz zdrowotnymi.

Pieniny są magiczne także w okresie jesiennym, gdy nad górskimi szczytami unosi się mgła. Spacerując na szlakach, mamy wrażenie, jakbyśmy pływali w chmurach. Jesienią turystów jest zdecydowanie mniej, co sprzyja spokojnemu wypoczynkowi w samotności.

Odpowiedni nocleg to podstawa

Planując wakacyjny wyjazd nie można zapomnieć o znalezieniu wygodnego noclegu w dobrej lokalizacji. W Pieninach baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Lepiej jednak odpowiednio wcześnie zarezerwować nocleg.

Jednym z miejsc, w których warto się zatrzymać jest Pensjonat Czarda, znajdujący się w samym sercu Szczawnicy, oferujący wygodne pokoje wraz z wyżywieniem. To dobra baza wypadowa do najciekawszych miejsc w Pieninach i świetne miejsce na odpoczynek.

Author: spokojnewakacje.pl