Uroki Krajów Śródziemnomorskich – jakie kraje leżą nad Morzem Śródziemnym?

Kraje leżące nad Morzem Śródziemnym posiadają swoją nazwę, mówi się o „krajach śródziemnomorskich.
Jest to region geograficzny i historyczny, obejmuje kraje znajdujące się na styku trzech kontynentów Starego Świata: Europy, Azji i Afryki. Łączy je od dawien dawna historia, kultura, polityka, handel i gospodarka. To stąd ruszały wyprawy mające na celu podbój, Nowego Świata, to tutaj narodziło się wiele nurtów umysłowych, powstało wiele religii monoteistycznych. Tutaj rozwijały się najstarsze cywilizacje.

Jakie kraje leżą nad Morzem Śródziemnym?

Do krajów śródziemnomorskich obecnie należą: Maroko, Watykan, Algieria, Libia, Tunezja, Egipt, Autonomia Palestyńska, Liban, Izrael, Syria, Cypr, Grecja, Albania, Turcja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Gibraltar, Hiszpania, Włochy, Monako, Francja, Chorwacja, Malta i Słowenia.
Najwięcej ludności zamieszkuje obszary Turcji, Egiptu, Francji i Włoch.
Kraje leżące nad tym morzem są częstym wyborem turystów, ponieważ wybierając te obszary mogą oni liczyć na cudowne krajobrazy i zazwyczaj piękną, słoneczną pogodę. Nie ma chyba osoby, która planując wakacje nie zastanawiałaby się nad hiszpańską Majorką – zachęcającą wspaniałymi widokami czy grecką Kretą – z rajskimi plażami i pięknem górskich krajobrazów. Ponadto mamy do wyboru inne ciekawe miejsca. Doskonałym przykładem będzie Malta, uznawana często za najpiękniejszą wyspę Morza Śródziemnego. Atutem tego miejsca jest to, że Malta jest jednym z najmniejszych krajów Europy, a co za tym idzie – potencjalny turysta ma pod ręką wszystkie atrakcje, nie musi przemierzać kilkudziesięciu kilometrów w poszukiwaniu interesującego widoku. Jest to bardzo wygodne.
Innym przykładem jest francuska Korsyka – wyspa, która czaruje nas swoim starodawnym urokiem, nie dotyka jej zbyt gwałtowna urbanizacja i rozwój. Dzięki temu może pochwalić się jednymi z najpiękniejszych plaż i krajobrazów w Europie.
Warto również zatrzymać się przy Chorwacji i mieście Dubrownik. Jest to wspaniałe miasto, utrzymane w charakterze barokowym, otoczone murami. Można odnieść wrażenie, że znajdujemy się w prawdziwym labiryncie. Ponadto na pewno zaczarują nas rajskie plaże i błękit morza.

 

Author: spokojnewakacje.pl