Trzy największe zatoki Morza Bałtyckiego i te dwie – ważne dla Polski

Największe rozgałęzienia wodne tworzą trzy największe zatoki nad morzem bałtyckim.

Pierwszą z nich jest Zatoka Botnicka o powierzchni 117 000 km2. Znajduje się ona pomiędzy zachodnim wybrzeżem Finlandii i wschodnim Szwecji. Jej długość wynosi aż 725 km, szerokość natomiast waha się pomiędzy 80 a 240m.
Kolejna to Zatoka Fińska. Jej powierzchnia to 30 000km2. Znajduje się ona w północno-wschodniej części morza, pomiędzy Finlandią, Rosją i Estonią. W głębi lądu, na jej przedłużeniu znajdują się dwa największe jeziora Europy – Ładoga i Onega. Jej maksymalna głębokość osiąga 123 m.
Ostatnią z trzech największych zatok jest Zatoka Ryska o powierzchni około 18 000km2. Rozciąga się pomiędzy Łotwą i Estonią. Maksymalna jej głębokość to 62m.
Jeśli chodzi o pozostałe zatoki warto jeszcze zwrócić uwagę na: Gdańską, Pomorską, Kilońską, Lubecką oraz Zalew Kuroński.
Przyjrzyjmy się Zatoce Gdańskiej, to właśnie nad nią znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Rozciąga się pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wód wynosi tak około 50m, maksymalna 118m. Stosunkowo niedawno, bo w drugiej połowie XXw. ludność zamieszkująca w obrębie tej zatoki cieszyła się rybołówstwem, jednak obecnie praktyka ta zanikła, ponieważ zmniejszyła się znacznie ilość ryb, a wzrosło niestety zanieczyszczenie wód.
Linia brzegowa zatoki jest bardzo łagodna, wyrównana. Głównie składa się z piaszczystych plaż lub z urwistych wzniesień. Jednak jej krajobraz wciąż ulega zmianom, ze względu na działanie żywiołu jaki jest woda. Zmiany zachodzą tam szybciej niż na lądzie.
Godną uwagi jest również Zatoka Pomorska. Znajduje się nad nią wiele portów morskich, przystani morskich, kąpielisk.
Rozciąga się ona pomiędzy Polską a Niemcami, od przylądka Arkona po latarnię morską Gąski. Głębokości wód w Zatoce Pomorskiej nie przekraczają 15m.
Ciekawostką jest, że zatoka ta jest stanowiskiem ochrony ptaków zimowych a jej polska część jest objęta przyszłym specjalnym obszarem ochrony siedlisk „Ostoja na Zatoce Pomorskiej” oraz obszarem specjalnej ochrony ptaków „Zatoka Pomorska”.

 

Author: spokojnewakacje.pl