Znane oceany i morza

Największym z nich jest Ocean Spokojny. Nazwa ta powstała dzięki żeglarzowi Ferdynandowi Magellanowi. Zajmuje on jedną trzecią powierzchni Ziemi, jest to aż 178,7 mln km2. Jest jednym z najstarszych oceanów, jednym z największych i najgłębszych. Inaczej można określić go Oceanem Wielkim lub Pacyfikiem. Znajduje się on pomiędzy Ameryką od wschodu, a kontynentami azjatyckim i australijskim na zachodzie.
Jego ogrom zadziwia i niezmiennie zachwyca. Znajduje się na nim 25 000 wysp, w tym druga co do wielkości na świecie wyspa – Nowa Gwinea (tylko Grenlandia jest większa). U jego australijskich wybrzeży możemy podziwiać najdłuższą rafę na świecie – Wielką Rafę Koralową.
Na drugim miejscu znajduje się Ocean Atlantycki – zajmujący jedną piątą powierzchni całej Ziemi. Graniczy z Ameryką Północną, Ameryką Południową, Europą oraz Afryką. Średnia głębokość oceanu wynosi 3339 metrów.
Na Oceanie Atlantyckim występuje się Trójkąt Bermudzki, któremu przypisuje się wiele tajemniczych zaginięć statków i samolotów.
Jeśli chodzi o wyspy – to na nim znajduje się Grenlandia – największa z wysp na świecie.
Trzecim pod względem wielkości jest Ocean Indyjski. Graniczy on z Azją, Afryką, Australią i Oceanem Południowym (Antarktyda). Najbardziej znane wyspy to m. in. Seszele, Madagaskar, Malediwy.
Wśród najbardziej znanych mórz możemy wymienić: Karaibskie, Bałtyckie, Egejskie, Martwe, Adriatyckie, Śródziemne. Morza zajmują obecnie 11% powierzchni oceanu światowego. Ich liczba wynosi 71.
Dla nas najbliższym jest Morze Bałtyckie. Jego całkowita powierzchnia wynosi 415 266 km2. Średnia głębokość to 52,3 m. Największe zatoki tego morza to: Fińska, Ryska i Botnicka.
Niestety Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Wpływa na ten fakt głównie intensywne uprzemysłowienie, rozwój i nowych miast, ponadto odprowadzane okoliczne ścieki i odpady, a także budowa rowów melioracyjnych.

 

Author: spokojnewakacje.pl