Nordic walking – sport dla każdego

W ostaniach latach, w Polsce i na całym świecie bardzo popularne stało się uprawianie nordic walking.
Nordic walking to nic innego jak chodzenie ze specjalnymi kijkami. Sport ten został wymyślony w Finlandii na początku XX wieku, lecz jego popularność rozwija się od roku 2000. Najważniejsze w marszu jest umiejętne odepchnięcie się specjalnymi kijami od podłoża i zaangażowaniu górnych partii mięśniowych przy jednoczesnym odciążeniu stawów skokowych, kolanowych, bioder i kręgosłupa.

Nordic walking ma same zalety, może go uprawiać każdy począwszy do dziecka, poprzez młodzież, dorosłych, a kończąc na ludziach w podeszłym wieku. Można go uprawiać właściwie wszędzie, nad morzem, w lesie, parku oraz w górach, o każdej porze roku. Angażuje 90% mięśni.

Maszerowanie z kijami ma wiele funkcji zdrowotnych, między innymi:
– rozwija silę i wytrzymałość mięśni tułowia, ramion i barków
– spala więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
– zwiększa stabilność i równowagę
– redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
– odciąża stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych oraz po urazach
– pomaga w rehabilitacji stawów kolanowych i biodrowych

Nordic walking jest dość łatwy do opanowania, ale dobrze jest rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.

Kije do nordic walkingu mają dwie podstawowe cechy, a mianowicie
– rękawiczki, nie paski,
– gładka, drobna rękojeść, nie gruby, profilowany „grzybek”
Ważny jest właściwy dobór wysokości kijów. Aby dobrać odpowiednią wysokość kije należy ustawić pionowo i chwycić za rączkę. Kije mają właściwą wysokość jeśli kąt ugięcia w łokciu będzie wynosił w przybliżeniu 90 stopni.
Ceny kijów są bardzo zróżnicowane, można je kupić od kilkudziesięciu zł do kilkuset. Nie warto tu jednak zbytnio oszczędzać, ponieważ jest to zakup na lata.

Jeżeli ktoś zastawiania się jaki sport wybrać, powinien spróbować marszu u kijami. Nie tylko spowoduje on poprawę kondycji, dotleni organizm, ale również zwiększy odporność organizmu oraz oraz poprawi nastrój.

Author: spokojnewakacje.pl