Jakie są najwyższe latarnie morskie w Polsce?

Każda latarnia morska to bardzo ważny budynek, który kiedyś zapewniał bezpieczeństwo na morzu. To właśnie latarnia bowiem była punktem odniesienia dla żeglarzy, ponieważ na jej szczycie zamontowane było źródło światła. Dzięki niemu marynarze mogli obliczyć jak daleko jeszcze jest do lądu. Unikali oni dzięki temu kolizji swoich statków z lądem. Dzisiaj istnieją już o wiele dokładniejsze systemy nawigacyjne, a sama latarnia morska stała się jedną z najlepszych atrakcji turystycznych w rejonach wielkich mórz. Są to bowiem dość duże budowle z których możemy zobaczyć panoramę danego regionu oraz danego zbiornika wodnego. W Polsce latarnie morskie również są popularne i liczne na Bałtykiem.

Jakie są najwyższe latarnie morskie w Polsce ?

Najwyższe latarnie morskie w Polsce to :

  1. Latarnia morska w Świnoujściu. Ma ona aż 65 metrów i jest najwyższą tego typu budowlą w naszym kraju. Daje ona do dziś sygnały świetlne okresowe lub ciągłe.
  2. Latarnia morska w Gdańsku. Jest ona drugą co do wysokości latarnią morską w naszym kraju. Zbudowana została w latach 80. XX wieku , a jej całkowita wysokość to 64 metry.
  3. Latarnia morska w Gąskach. Jest to kolejna wielkościowo latarnia morska w naszym kraju. Została ona zbudowana w latach 90. XIX wieku. Jej całkowita wysokość to około 42 metry.
  4. Latarnia morska w Helu. Jest to kolejna wielkościowo latarnia morska w naszym kraju. Została ona zbudowana w latach 70. XX wieku, a jej wysokość to około 40 metry.
  5. Latarnia morska w Stilo. Jest to kolejna co do wielkości latarnia morska w naszym kraju. Jej wysokość to około 34 metry. Została ona zbudowana w 1906 roku.
  6. Latarnia morska w Rozewiu. Jest to kolejna co do wielkości latarnia morska w naszym kraju. Została ona zbudowana w XX wieku i ma wysokość około 32 metrów.
  7. Latarnia morska w Jarosławcu. Jest to kolejna co do wielkości latarnia morska w naszym kraju. Posiada ona wysokość około 31 metrów i zbudowana została ona w XX wieku.

Polska posiada jeszcze więcej tego typu budowli, ale są one mniejsze niż te wymienione wyżej.

 

Author: spokojnewakacje.pl