Rejs statkiem po Gdańsku – dlaczego warto?

Gdańsk to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce. Zachwyca zarówno zwolenników rekreacji czy rozrywki, jak i miłośników zwiedzania ciekawych miejsc pod względem historycznym lub architektonicznym. Można też połączyć jedno z drugim – udać się na rekreacyjny rejs statkiem i z jego perspektywy podziwiać najbardziej charakterystyczne części miasta.

Jak wyglądają rejsy statkiem po Gdańsku?

Większość turystycznych rejsów odbywa się na rzece Motławie, będącej dopływem Martwej Wisły. Właśnie nad nią w XI wieku powstał gród, który z czasem przerodził się w istniejące do dzisiaj, odbudowane po II wojnie światowej Główne Miasto. To historyczna, najbardziej reprezentatywna część miasta, na której terenie znajduje się większość gdańskich zabytków. Wzdłuż Motławy biegnie Długie Pobrzeże – dostępny wyłącznie dla pieszych deptak, po którego drugiej stronie wznoszą się wspaniałe, kolorowe kamienice i bramy, w tym Brama Zielona, prowadząca na Drogę Królewską, a także chyba najbardziej charakterystyczny obiekt w Gdańsku, czyli Brama Żuraw. Na rzece znajdują się także pełne turystycznych atrakcji wyspy – Ołowianka oraz Wyspa Spichrzów. Właśnie w tych okolicach przeważnie zaczynają się rejsy statkiem. Tuż potem Motława wpływa do Martwej Wisły, która przepływa przez tereny Stoczni Gdańskiej, następnie obok XV-wiecznego kompleksu fortyfikacji Twierdza Wisłoujście, aż do półwyspu Westerplatte oraz Portu Północnego. Taką trasę można spotkać najczęściej w ofercie gdańskich przewoźników rzecznych. Oczywiście, zdarzają się różne warianty, jednak schemat jest podobny. W większości przypadków rejsy statkiem Gdańsk nie odbywają się od punktu A do B, lecz uczestnicy mają możliwość powrotu do miejsca, z którego wyruszyli.

Dlaczego warto udać się w rejs statkiem po Gdańsku?

Jesteśmy przekonani, że większość z Państwa nie ma na co dzień okazji korzystać z transportu wodnego. Rejs statkiem sam w sobie jest zatem ciekawą atrakcją dla większości turystów, a jeśli odbywa się mieście takim, jak Gdańsk, uczestnicy mogą połączyć wypoczynek z podziwianiem jedynych w swoim rodzaju widoków. Panorama Długiego Pobrzeża, oglądana z perspektywy statku na Motławie, na długo zapisze się w pamięci. Nie mniejsze wrażenie sprawiają przemysłowe tereny Stoczni z licznymi, ogromnymi dźwigami. Oczywiście, warto dobrze przemyśleć rejs statkiem Gdańsk to miasto z bogatą ofertą przewoźników. Część turystów wybierze statek stylizowany na piracki galeon, jednak nie mniejszych wrażeń dostarczy rejs nowoczesnym, niewielkim katamaranem Holiday Boat. Tego typu łódź gwarantuje niezwykły komfort i kameralne warunki podróży. Uczestnicy mogą podziwiać widoki przez przeszklone ściany dolnego pokładu, a jeśli dopisze pogoda – także z otwartego pokładu górnego. Katamaran jest napędzany wodorem, ekologicznym paliwem przyszłości, co oznacza, że rejsy nie powodują negatywnych skutków dla środowiska. Firma Holiday Boat posiada liczne certyfikaty oraz wszelkie niezbędne pozwolenia na prowadzenie takiej działalności.

Author: spokojnewakacje.pl