Dokąd można udać się z Ystad?

Ystad to miasto położone na południu Szwecji, a zarazem pierwszy punkt podróży osób wybierających się do Skandynawii drogą morską. Promy Świnoujście-Ystad to częsty wybór turystów, którzy planują wycieczkę do Szwecji. Stamtąd można udać się w wiele ciekawych miejsc zlokalizowanych w całej Skandynawii. Sprawdź najciekawsze kierunki podróży i zaplanuj niezapomnianą podróż po krajach skandynawskich!

Ystad

Zanim wyruszysz w dalszą podróż, zatrzymaj się na kilka chwil w samym Ystad. Wizyta w tym mieście to gratka dla fanów skandynawskich kryminałów – właśnie tutaj, przy ulicy Mariagatan 10, mieszkał komisarz Kurt Wallander, bohater powieści Henninga Mankella. Samo Ystad zachwyca też szachulcowymi kamieniczkami i XIII-wiecznymi uliczkami, a na miłośników zabytkowych budynków czekają klasztor Franciszkanów (1267) i Kościół św. Marii Panny. Wybierając prom do Ystad, poświęć choć 2 godziny na spacer po tym urokliwym mieście.

Malmö

Ystad i Malmö dzieli niecała godzina drogi, dlatego stolica Skanii jest jednym z miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w Szwecji. Jeśli wędrujesz śladami skandynawskich kryminałów, Malmö to obowiązkowy punkt na twojej mapie podróży – właśnie tutaj rozgrywała się akcja serialu „Most nad Sundem”. Słynny most Öresund, łączący Malmö i Kopenhagę, pozwala również w łatwy sposób dostać się do Danii.

W samym Malmö możemy podziwiać Muzeum Techniki i Żeglugi, którego główną atrakcją jest okręt podwodny U3, a także zachwycać się XVI-wiecznym Ratuszem i renesansowym zamkiem Malmöhus. Sporą atrakcją dla miłośników współczesnej architektury jest także najwyższy w Szwecji budynek mieszkalny Turning Torso.

Kopenhaga

Mostem Öresund można szybko dostać się z Malmö do Kopenhagi. Podczas pobytu w stolicy Danii koniecznie odwiedź słynną rzeźbę Małej Syrenki, która znajduje się w kopenhaskim porcie. Do najchętniej odwiedzanych zabytków zaliczamy również zimową rezydencję duńskiej rodziny królewskiej, czyli Pałac Amalienborg, a także Zamek Christiansborg, który jest siedzibą parlamentu. Sporą atrakcją jest rejs kanałami Kopenhagi, który pozwala spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy. Jeśli znudzi cię zwiedzanie, wybierz się do ogrodów Tivoli – jednego z najstarszych parków rozrywki na świecie, w którym zakochał się sam Michael Jackson.

Odense i Billund

Kierując się na zachód Danii, dotrzesz na wyspę Fionia, gdzie znajduje się Odense – rodzinne miasto Andersena. Znajdziesz tu aż dwa domy pisarza, a w jednym z nich otwarte jest muzeum poświęcone życiu i twórczości słynnego Duńczyka. Będąc w Odense, warto też zobaczyć katedrę św. Kanuta, wzorcowy przykład duńskiej architektury gotyckiej.

Jadąc jeszcze dalej na zachód, trafisz do Jutlandii. Jedną z największych atrakcji tego półwyspu jest najstarszy na świecie Legoland znajdujący się w mieście Billund. Na wizytę w Legolandzie najlepiej udać się oczywiście z dziećmi, choć dorośli również mogą liczyć na mnóstwo atrakcji.

Göteborg

Jeśli jesteś spragniony rozrywki, koniecznie odwiedź Göteborg, gdzie znajduje się Liseberg – największy lunapark w Skandynawii. Na odwiedzających czeka tu ponad 40 różnych kolejek dla dzieci i dorosłych. W Göteborgu, drugim co do wielkości mieście Szwecji, znajdziesz także wiele wspaniałych zabytków. Warto choćby wspomnieć o imponującym Ratuszu (1672), arsenale miejskim Kronhuset (1643) czy Muzeum Miejskim, w którym znajduje się wrak statku wikingów.

Helsingborg i Helsingør

Jeśli szukasz miasta, które zachwyca barokowymi uliczkami i neogotyckim Ratuszem, koniecznie odwiedź szwedzki Helsingborg. Miejska starówka przez wielu bywa uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Podczas wizyty w mieście warto zobaczyć też Zamek Sofiero otoczony malowniczym parkiem, który przez lata pełnił funkcję królewskiej rezydencji letniej. Obiekt słynie z pięknych kwiatowych ogrodów i rododendronów, które kwitną na przełomie maja i czerwca. Wizytę w Helsingborgu warto zakończyć przeprawą promową do Helsingøru. Miasto leży po stronie duńskiej (ok. 20 minut podróży promem) i słynie z Zamku Kronborg, w którym rozgrywała się akcja „Hamleta” Williama Shakespeare’a.

Bornholm

Przeprawa promowa w Świnoujściu może być początkiem drogi na Bornholm. Ze Świnoujścia odpływa bowiem prom do Ystad, skąd możemy się dostać na jedną z najpiękniejszych duńskich wysp. Bornholm leży zaledwie 100 km od polskiego wybrzeża i jest popularnym celem podróży osób wybierających się na wycieczkę pieszą lub rowerową. Co możemy znaleźć na Bornholmie? Przede wszystkim mnóstwo ciszy, spokoju i pięknych krajobrazów. Podczas wizyty na wyspie warto odwiedzić Louisenlund, czyli duńskie Stonehenge, a także udać się do Doliny Echa (Ekkodalen) i na jedną z najpiękniejszych europejskich plaż, która znajduje się w Dueodde. Obowiązkowym punktem wyprawy są również ruiny średniowiecznego Zamku Hammershus.

Wsiadając na prom do Szwecji, który płynie do Ystad, możesz dotrzeć w wiele ciekawych miejsc. Nie zapominajmy też, że Szwecja graniczy z Norwegią, ale to już historia na zupełnie inny wpis.

Author: spokojnewakacje.pl