Najlepsze trasy górskie w Polsce

Śmiało można stwierdzić że Polska oferuje jedne z najlepszych wycieczek szlakami górskimi w Europie. Aby udowodnić tą tezę zebraliśmy jedne z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce.

W południowej Polsce są piękne góry. Biegną wzdłuż granicy z Czechami, Słowacją i Ukrainą. Istnieją 3 główne grupy górskie, każda z nich jest podzielona na pasma:

Góry Świętokrzyskie
Karpaty
Sudety

Dlaczego wybrać Polskę?

Jeśli więc postanowiłeś zwiedzić Polskę, koniecznie odwiedź przynajmniej jedno z tych pasm górskich. W rzeczywistości jest wiele zalet pieszych wędrówek w Polsce:

-niesamowite krajobrazy
-duża różnorodność przyrody
-różnorodność tras – od krótkich i łatwych po trasy przypominające ferraty
-szlaki są dobrze oznakowane
-w porównaniu do Europy Zachodniej polskie góry to tanie miejsca do podróżowania
-bezpieczeństwo – nie ma rozległych odosobnionych obszarów (jak w parkach narodowych USA)
-infrastruktura górska jest dobrze rozwinięta.

Trasy te są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i wszystkich innych miłośników gór, którzy chcą odkryć naturalne piękno Polski. Nie ma łańcuchów ani punktów ekspozycji, trasy są szerokie i bezpieczne. Prawie wszystkie są okrągłe, więc nie musimy schodzić po tym samym szlaku. W góry możemy wybrać się pociągiem, samochodem lub wynajętym kamperem dla mobilnych. 

1. Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach

Trasa: Kuźnice (Zakopane) → Przełęcz Między Kopami → schronisko Murowaniec → Czarny Staw Gąsienicowy → Kuźnice
Długość: 13 km
Czas: 5-6 godzin
Trudność: średnia
Różnica wysokości: 600m
Kolor szlaku: żółty, niebieski
Wielu turystów uważa Tatry za jedno z najlepszych miejsc do wędrówek w Europie.
Czarny Staw jest jednym z najpopularniejszych letnich szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego. Biorąc pod uwagę stosunkowo łatwy dostęp i wyjątkowość tego miejsca, nie stanowi to żadnego zaskoczenia.

Niemniej jednak istnieje sposób, aby doświadczyć tego wspaniałego miejsca bez tłumów turystów. Kluczem do znalezienia odpowiedniego momentu jest wybór poza sezonem. W każdym razie, bez względu na to, kiedy zdecydujesz się pojechać i ile osób spotkasz po drodze, gwarantuję, że nie rozczarujesz się po dotarciu do celu.

2. Skrzyczne w Beskidach Śląskich

Trasa: Szczyrk → Pod Skrzycznem → Schronisko górskie → Pod Skrzycznem → Becyrek → Szczyrk
Długość: 10 km
Czas: 4 godziny
Trudność: łatwa
Różnica wysokości: 740 m
Kolor szlaku: niebieski, zielony, czerwony
Beskid zdecydowanie nie charakteryzuje się najwyższym polskim pasmem górskim, ale zdecydowanie warto wybrać się tam na wędrówkę!
Skrzyczne (1257 m) jest najpopularniejszym szczytem na Górnym Śląsku. Przyciąga turystów, rowerzystów, biegaczy, narciarzy i paralotniarzy.
Na tę górę najlepiej wspiąć się niebieskim szlakiem, który zaczyna się w Szczyrku przy głównej drodze.

Szlak jest bardzo przyjemny na wędrówkę, a po około dwóch godzinach wspinaczki możemy zobaczyć ładną panoramę Beskidów Śląskich. Jak zwykle, im wyżej, tym lepiej krajobraz. Szczyt Skrzycznego to duży płaski teren z wieżą widokową. To świetne miejsce do kontemplowania pięknej górskiej przyrody. Jest też schronisko, w którym serwują idealną zupę pomidorową 🙂

3. Trzy Korony w Pieninach

Trasa: wieś Sromowce Niżne → schronisko Trzy Korony → przełęcz Szopka → szczyt Trzy Korony → widelec Kosarzyska → wieś Sromowce Niżne
Długość: 8 km
Czas: 3 godziny
Trudność: łatwa
Różnica wysokości: 550 m
Kolor szlaku: żółty, niebieski, zielony
Mapa piesza Sromowce Niżne – Sromowce Niżne

Niektórzy twierdzą, że Pieniński Park Narodowy to najpiękniejsze polskie pasmo górskie, że są jeszcze bardziej inspirujące niż Tatry. Niektórzy turyści uważają nawet, że w Pieninach znajdują się najpiękniejsze łatwe szlaki turystyczne w Europie.
Szlaki nie są wymagające – idealna opcja dla rodzin z dziećmi lub turystów, którzy chcą się rozgrzać przed większymi wyzwaniami.
Symbolem Pienin są Trzy Korony (982 m). To nie jest najwyższy wierzchowiec, ale jest zdecydowanie najbardziej popularny.
Blisko szczytu znajduje się chodnik ze sztucznej stali i kilka stopni zainstalowanych, aby umożliwić wejście. Szczyt Trzy Korony jest również wyposażony w stalową platformę. Widok z góry jest niesamowity – krajobraz 360 ° zapiera dech w piersiach, zwłaszcza gdy jest słonecznie.

4. Tarnica w Bieszczadach

Trasa: wieś Wołosate → szczyt Tarnica → przełęcz Goprowska → szczyt Halicz → przełęcz Bukowska → wieś Wołosate
Długość: 19 km
Czas: 6 godzin
Trudność: średnia
Różnica wysokości: 600m
Kolor szlaku: niebieski, żółty, czerwony
Mapa piesza Wołosate – Wołosate

Ta trasa jest nieco dłuższa niż inne, ale warta obejrzenia! Obejmuje najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach – szczyt Tarnica (1346 m).
Bieszczady są uważane za najdziksze i najbardziej zaciszne polskie pasmo górskie. Cóż, są tak odosobnione, jak to tylko możliwe – samochodem można łatwo dotrzeć do tego miejsca.
Bieszczady to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania turystyki pieszej w Europie, jeśli szukasz:

-tanich wypadów
-najlepsze miejsca na wędrówki po Europie latem/jesienią

Dużą zaletą tego szlaku jest to, że prowadzi on przez słynne bieszczadzkie pastwiska górskie – malownicze rozległe tereny typowe dla tych gór. Połoniny są prawdziwymi diamencikami. Warto pamiętać, że na tej trasie nie ma schroniska, więc musimy pamiętać, aby zabrać wystarczającą ilość jedzenia i wody na wędrówkę przez około 6 godzin.

To tylko nieliczne trasy, które warto sprawdzić, ale jest ich zdecydowanie więcej. Najlepiej przekonać się samemu.

 

Author: spokojnewakacje.pl