Wakacje 2022 – gdzie polecimy bez testu i kwarantanny?

Stan epidemii oficjalnie zniesiono 16 maja 2022 roku stosownym rozporządzeniem, zastępując go stanem zagrożenia epidemiologicznego. Nie da się ukryć, że wielu z nas ucieszyła ta decyzja. Wszyscy jesteśmy bowiem spragnieni normalności. W tym również swobodnego podróżowania po całym świecie. Nasuwa się jednak pytanie: czy znów można wyjeżdżać za granicę bez konieczności odbycia kwarantanny, a także bez testów i szczepień? Rozwiewamy wątpliwości.

Kwarantanna za granicą – czy nadal obowiązuje?

Podobnie jak w Polsce, tak i w innych krajach zniesiono większość obostrzeń, związanych z pandemią i podróżowaniem. Tym samym w zdecydowanej większości krajów (tak w Europie, jak i na świecie) nie ma już wymogu poddawania się kwarantannie po przekroczeniu granicy. Nie trzeba także izolować się po powrocie do Polski. Niektóre z państw zastrzegają jednak, że w wyjątkowych sytuacjach niektórzy pasażerowie mogą zostać skierowani na kwarantannę (w przypadku wystąpienia wysokiej gorączki). Warto też nadmienić, że każdy przemieszczający się samolotem pasażer wypełnia kartę lokalizacji podróżnego – w systemie teleinformatycznym, zaś w przypadku braku takiej możliwości w formie tradycyjnej (papierowej). W wielu państwach niezmiennie przestrzegane są jednak środki ostrożności; trzeba wykonać test lub przedstawić tak zwany green pass (paszport covidowy). Konkretne informacje znajdziesz tutaj: wakacyjnapolisa.pl/poradnik/gdzie-bez-testu-i-kwarantanny/.

Ubezpieczenie turystyczne

Niezależnie od celu podróży, zawsze powinieneś zapewnić ochronę sobie i członkom swojej rodziny, wykupując ubezpieczenie turystyczne. Karta EKUZ może nie zapewnić dostatecznego stopnia ochrony. Tymczasem ubezpieczenie turystyczne pokryje takie koszty, jak: leki, wizyty lekarskie, porady specjalistów, badania, pobyt w szpitalu, zabiegi, operacje, a nawet usługi stomatologiczne. Karta EKUZ zapewnia tylko pomoc medyczną w państwowych placówkach danego kraju. Obowiązuje w 32 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), podczas gdy ubezpieczenie turystyczne daje ci swobodę podróżowania po całym świecie.

Obostrzenia związane z przekroczeniem granicy, a najpopularniejsze kierunki podróży

Sytuacja dotycząca testów i szczepień kształtuje się bardzo różnie – w zależności od konkretnego kraju. Niekiedy podróżujący mogą wjechać na teren jakiegoś państwa tylko wtedy, gdy przedstawią negatywny wynik testu (niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy też nie). Inne kraje nie wymagają zaś testów od osób zaszczepionych. Niektóre wymagają, by po przekroczeniu granicy wykonać test. Są też państwa, które zniosły wszelkie obostrzenia, związane z wjazdem do kraju. Przedstawiamy najpopularniejsze wakacyjne kierunki w 2022 roku i wyszczególniamy obowiązujące na ich terenie obostrzenia:

Turcja – osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testu. Osoby niezaszczepione wjadą do kraju tylko wtedy, gdy posiadają negatywny wynik testu (wykonany na 72h przed przylotem). Na 48h przed przylotem można też wykonać testy RNA i kwasów nukleinowych.

Grecja – od osób zaszczepionych wymaga się okazania certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19. Z kolei osoby niezaszczepione mają obowiązek wykonać test PCR lub antygenowy, odpowiednio: na 72h i 24h przed przylotem.

Dominikana – podczas wjazdu do kraju pasażerowie wypełniają specjalny formularz. Nie ma jednak żadnych obostrzeń ani konieczności wykonywania testów.

Zanzibar – osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testów, osoby niezaszczepione powinny przedstawić negatywny wynik.

Egipt – osoby zaszczepione, posiadające ważny certyfikat szczepień, nie muszą wykonywać testu. Osoby niezaszczepione mogą wykonać test: przed lub po przylocie. Jeśli test wykonają już na terenie Egiptu, to muszą pozostać na izolacji (w pokoju hotelowym) do momentu otrzymania wyniku.

Hiszpania – osoby zaszczepione wjeżdżają do kraju, legitymując się certyfikatem szczepień. Osoby niezaszczepione muszą wykonać test na 24h przed przyjazdem.

Włochy – sytuacja wygląda identycznie, jak w przypadku Grecji.

Chorwacja – można wjechać do kraju bez żadnych obostrzeń.

Bułgaria – do kraju swobodnie wjeżdżają osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Osoby niezaczepione muszą wykonać przed wjazdem test PCR lub antygenowy.

Author: spokojnewakacje.pl