Jak przygotować się do wyprawy rowerowej? Co ze sobą zabrać?

Zadbaj o kondycję, ustal trasę i dokładnie sprawdź stan swojego roweru przed wyjazdem. Pamiętaj też o tym, aby zaopatrzyć się w najważniejszy sprzęt. Jeśli nie jesteś pewien, czy wszystko spakowałeś, poniżej wrzucam małą ściągę. Zobacz, co zabrać na wyprawę rowerową.

Co zabrać na wyprawę rowerową?

Udzielenie pełnej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe, ponieważ ekwipunek zależy od charakteru twojej wyprawy rowerowej. Jednak można sporządzić listę podstawowych rzeczy, które z pewnością powinieneś ze sobą zabrać. Jeśli zamierzasz spędzić noc na łonie natury, z pewnością niezbędny okaże się lekki materac, śpiwór i płachta biwakowa, ewentualnie namiot (jednak ten będzie już dodatkowym obciążeniem). W twoim ekwipunku powinny się znaleźć również podstawowe narzędzia rowerowe, kask i okulary, podstawowe środki higieny, latarka i odpowiednia odzież, o której opowiem później. Przed wyjazdem, warto również zainstalować aplikacje rowerowe, które mogą się przydać podczas wyprawy rowerowej, a także dobrą nawigację. Obowiązkowo musisz ze sobą zabrać również ładowarkę i powerbank, przydatny okaże się też uchwyt na telefon.

Pakując się na wyprawę rowerową, pamiętaj, że każdy przedmiot, który zabierasz to dodatkowe obciążenie. Dlatego dokładnie przemyśl, czy na pewno będziesz tego potrzebował lub czy możesz zastąpić dany przedmiot innym – lżejszym.

Wyprawa rowerowa – jak się ubrać?

Pamiętaj, że dobrze dobrana odzież znacząco wpłynie na twój komfort jazdy. Dlatego wybieraj lekkie, rowerowe ubrania, a przede wszystkim zaopatrz się w porządne kolarskie spodenki z wkładką. Uwierz, że przy dłuższych dystansach, takie spodenki to prawdziwe zbawienie. Niezbędna okaże się też dobra wiatrówka, sztormiak, wygodne buty i okulary przeciwsłoneczne, które będą dodatkowo chronić przed wiatrem i muszkami. Co oprócz tego? Na pewno oddychające koszulki (dobrym pomysłem będą też te z kieszonkami na plecach), przeciwdeszczowe spodnie i rękawiczki dla amortyzacji dłoni. Nie zapomnij też o bieliźnie termoaktywnej, a także tej z wełny merino, która sprawdzi się w chłodne wieczory. Przydadzą się też jakieś lekkie, rozpinane bluzy.

Ilość ubrań uzależniona jest przede wszystkim od tego, na ile dni wybierasz się w podróż, a także, gdzie będziesz nocować. Pamiętaj, że turystyce aktywnej warto ubierać się „na cebulkę”, ale też nie przesadzaj z ilością odzieży, która jest dodatkowym obciążeniem.

Przydatne sakwy rowerowe

A gdzie to wszystko spakować? W torby i sakwy rowerowe, najlepiej te wodoodporne, wykonane z poliestru lub z powleczonej wodoodpornym materiałem cordury. Wybierając sakwę na wyprawę rowerową, warto również postawić na model, który wyposażony jest w zamknięcie rolowane. Istotny jest również system ich mocowania – musi być pewny, a do tego umożliwiać szybkie odpinanie bagażu. Dlatego najlepiej sprawdzają się sakwy wyposażone w haki, szczególnie jeśli zamierzasz podróżować po nierównym terenie. Pamiętaj też, aby nie pakować wszystkiego do jednej sakwy. Nie trzymaj jedzenia i ubrań w tym samym miejscu.

Author: spokojnewakacje.pl