Skarby warte fortunę – 10 najdroższych odnalezionych skarbów

Na świecie znajduje się wiele skarbów, które czekają na odnalezienie. Jednak wiele skarbów zostało już odnalezionych, a historie i kwoty jakie ze sobą niosą są niezwykłe. Oto 10 najdroższych odnalezionych skarbów.

1. Skarb Średzki

Zacznijmy od polskiego podwórka. Skarb Średzki to niezwykłe znalezisko poczynione w Środzie Śląskiej w latach 80 XX wieku. Na terenie budowy ulicy odnaleziono kilka tysięcy monet, koronę ślubną i złotą biżuterię. Skarb wycenia się na 250 mln złotych.

2. SS Republic

To parowiec, który zaginął w 1865 po wypłynięciu z Nowego Jorku. Zatonął podczas przewozu cennego ładunku – złotych i srebrnych monet oraz innych cennych przedmiotów.
Statek został odnaleziony w 2003 przy wybrzeżach stanu Georgia. Wydobyto z niego część ładunku o wartości 75 mln dolarów. Całość szacuje się na nawet 120 mln.

3. Skarby z Titanica

O Titanicu słyszał każdy dzięki filmowi. Nie każdy jednak jest świadom ile skarbów zostało z Titanica wyciągniętych. Od 1987 roku zostało wydobytych wiele cennych przedmiotów o łącznej wartości 189 mln dolarów.

4. SS Gairsoppa

Gairsoppa była brytyjskim statkiem handlowym wypuszczonym na morze w 1919 roku. W 1941 wiozła cenny ładunek srebra do Irlandii. Odnaleziono wrak dopiero w 2011 roku. Rozpoczęły się ekspedycje mające na celu wydobycie złota. Dwa lata później poinformowano o wydobyciu 48 ton srebra, wartego 210 mln dolarów.

5. Whydah Gally

Ten brytyjski okręt odbył tylko jedną podróż pod legalną banderą. Podczas drogi powrotnej przejął go pirat – Samuel Bellamy. Rabował za jego pomocą inne statki, jednak przed losem nie uciekł. Zatonął wraz ze statkiem w kwietniu 1717. Wrak wraz ze skarbami pirata odnaleziono dopiero w 1984 roku. Jest to pierwszy i jedyny potwierdzony wrak statku pirackiego, na którym zgromadzono skarby warte 400 milionów dolarów.

6. Atocha Motherlode

Był to hiszpański statek, który przewoził cenne ładunki. Podczas rejsu w 1622 na jego pokładzie znajdowały się tony srebra, złota i inne cenne przedmioty. Odnaleziony został dopiero w 1985. Przez 16 lat trwało wydobywanie z wraku kosztowności. Jak się ocenia przedmioty o wartości 450 mln dolarów, co szacuje się na połowę całej wartości ładunków.

7. Project Black Swan

To nazwa akcji wydobycia ładunku z jednego z wraków statku. Nie do końca jednak wiadomo jaki jest to statek – Nuestra Señora de las Mercedes lub Merchant Royal. Do tej pory rząd hiszpański sądzi się, dowodząc że jest to statek hiszpański. Nie dziwi to, gdyż wartość odnalezionego skarbu wynosi 500 milionów dolarów.

8. Diamond Shipwreck

To wrak statku portugalskiego, który rozbił się jeszcze w 1533 roku. Przewoził wtedy niezwykle cenny ładunek złota, srebra i broni z epoki. Obecnie odnajduje się kości słoniowe, metale szlachetne i inne elementy ładunku statku. Dlatego do tej pory nie wiadomo ile dokładnie warte jest znalezisko.

9. Tillya Tepe

Złoto baktrianu, jak inaczej nazywa się skarb to znalezisko z 1978 z Afganistanu. Składa się na nie 20 600 ozdób, elementów biżuteryjnych i przedmiotów ze złota, srebra i kości słoniowej. Skarb wystawiany jest w Muzeum w Kabulu. Jest to bezcenny skarb.

10. Świątynia Padmanabhaswamy

To najbardziej znana i najbogatsza świątynia w Indiach. Wiadomo, że w środku znajduje się wiele bogactw – odnaleziono już wiele przedmiotów ze złota w tym cały królewski tron.
Szacuje się, że w świątyni zgromadzone są skarby o łącznej wartości 22 miliardów dolarów.

 

Author: spokojnewakacje.pl