Charakterystyka występowania świerzbu u psa

Świerzb to bardzo uciążliwa choroba skórna, która wywoływana jest przez świerzbowca. To pasożyt, który bardzo często występuje w Polsce. Może on wywoływać różne objawy, które zależne są od jego przynależności grupowej.

Jak wygląda świerzb u psa?

Zakażenie świerzbowcem daje wiele bardzo charakterystycznych objawów patologicznych. Najczęściej jako pierwsze objawy występują: wykwity skórne oraz rumienie. Inne objawy, które będzie można zaobserwować na ciele psa, są:
-swędzące grudki,
-rany i stany zapalne,
-wypadanie włosia,
-otwarte rany spowodowane ciągłym drapaniem,
duże czerwone placki na skórze.

Świerzbowiec w większości przypadków lokalizuje się na mało owłosionych częściach ciała u psa, takich jak na przykład: klatka piersiowa, pachy, pachwiny, jama brzuszna, obszary wokół oczu, uszu. Choroba ta bardzo szybko rozprzestrzenia się na inne, jeszcze zdrowe obszary skóry, dlatego ważne jest aby szybko reagować i nie zwlekać z zaprowadzeniem naszego pupila do weterynarza. Ze świerzbem wiążą się bardzo poważne powikłania. Organizm psa opada z sił, ponieważ przez długi czas próbuje zwalczyć infekcję. Żeby zdiagnozować tę chorobę należy wykonać badania laboratoryjne.

Author: spokojnewakacje.pl