Chociaż urlop powinien budzić same pozytywne emocje, dla wielu osób okres przygotowań do wyjazdu wiąże się ze stresem. Jednym z najtrudniejszych momentów jest pakowanie walizek. Selekcja ubrań, uzupełnianie zapasów kosmetycznych, próba zmieszczenia wszystkich rzeczy w bagażu podręcznym to czasochłonne i nielubiane zadania. Aby ułatwić sobie pakowanie, warto sprawdzić, czy hotel zapewnia ręczniki – jeśli tak, nie ma sensu zabierać ich z domu.
Ręczniki w hotelu a przepisy polskie i europejskie
W Polsce kwestia dostępności ręczników w hotelach jest uregulowana prawnie – szczegółów na ten temat dostarcza Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 19.08.2004 roku w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Hotele posiadają przypisane kategorie, czyli liczbę gwiazdek, która może wynosić od 1 do 5. Podczas procesu kategoryzacji ocenie podlega nie tylko lokalizacja obiektu, ale również jego wyposażenie. Zgodnie z przepisami w hotelach wszystkich kategorii musi być przygotowany jeden ręcznik dla każdego gościa. O wielkości ręczników decyduje hotel – w obiektach jedno- i dwugwiazdkowych na gości mogą czekać więc niewielkie ręczniki, które jednak powinny być wystarczające, zwłaszcza że personel wymienia je na czyste raz na trzy dni albo na życzenie gościa.
W hotelach z trzema, czterema lub pięcioma gwiazdkami klienci mogą korzystać dodatkowo z większych ręczników kąpielowych, zwykle mających 70 cm szerokości i 140 cm długości. Wymiana ręczników kąpielowych w obiektach trzygwiazdkowych także odbywa się co trzy dni bądź na życzenie, z kolei w obiektach cztero- i pięciogwiazdkowych – codziennie albo na prośbę gościa. Co ważne, hotele zarówno w Polsce, jak i na świecie coraz częściej zachęcają gości do rzadszej wymiany ręczników niż określono w przepisach. Wynika to z faktu, że pranie ręczników codziennie lub nawet co trzy dni nie jest działaniem proekologicznym.
Dostępność ręczników w pokojach mogą też łatwo zweryfikować osoby wyjeżdżające na urlop poza Polskę. O wytycznych europejskich opowiada pracownik Hotelu Amber z Gdańska: W tych krajach europejskich, które należą do międzynarodowej organizacji Hotelstars Union, ręczniki kąpielowe muszą być dostępne i wymieniane codziennie w hotelach każdej kategorii. Ponadto w obiektach z minimum dwoma gwiazdkami (skala kończy się na pięciu) noclegi powinny być wyposażone w małe ręczniki do rąk.
Wypożyczalnie ręczników w hotelach
Konieczność zagwarantowania gościom ręczników kąpielowych lub do rąk wynika z przepisów, w przeciwieństwie do dostępności ręczników plażowych, basenowych, do SPA albo na siłownię. Obiekty z rozbudowaną ofertą usług dodatkowych zazwyczaj kompleksowo dbają o swoich klientów i starają się zapewnić im szeroki wachlarz udogodnień. Przed wyjazdem do takiego hotelu dobrze jest jednak sprawdzić, czy na pewno na miejscu działa wypożyczalnia ręczników. Tego typu usługę najczęściej można spotkać w hotelach nad morzem bądź z basenami. Również obiekty SPA raczej nie proszą gości o przynoszenie własnych ręczników.
Trzeba jedynie pamiętać, że wypożyczenie ręczników, zwłaszcza tych na plażę czy na leżaki przy basenie, może być dodatkowo płatne. Większość hoteli wymaga opłacenia kaucji, która zostaje zwrócona po oddaniu ręcznika, poza tym popularnym rozwiązaniem jest system żetonów. Mimo wszystko dostępność wypożyczalni to duże udogodnienie, ułatwiające pakowanie i poprawiające komfort pobytu – codziennie można korzystać z czystego, świeżo wypranego ręcznika.
Najnowsze komentarze