Kamper czy przyczepa? Poznaj zalety i wady obu środków do uprawiania caravaningu

Caravaning to wielki hit w turystyce indywidualnej. Gigantyczny wzrost zainteresowania tą formą wypoczynku nastąpił w okresie pandemii, kiedy to kamper czy przyczepa kempingowa dawały namiastkę swobodnego podróżowania, również po Europie. Moda na caravaning wcale nie przemija – wprost przeciwnie. Coraz więcej osób chce tego spróbować, stając przed klasycznym dylematem: kamper czy przyczepa? W naszym poradniku krótko omawiamy najważniejsze zalety i wady obu środków do uprawiania caravaningu, co powinno ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

Kamper – co trzeba o nim wiedzieć?

Kampery to świetna propozycja dla osób, które nie czują się pewnie w jeździe z holowaną przyczepą lub po prostu nie dysponują odpowiednim holownikiem. Pamiętajmy, że nie każdy samochód będzie w stanie „uciągnąć” przyczepę kempingową, nie tylko z powodu ograniczeń formalnych (maksymalna DMC przyczepy), ale też niewystarczającej mocy i elastyczności silnika.

Decydując się na kamper nie trzeba się tym przejmować. Samochód z zabudową kempingową jest w każdej chwili gotowy do ruszenia w trasę. Pakujemy się, uruchamiamy silnik i jedziemy na weekend czy wakacje. Z przyczepą kempingową jest jednak nieco więcej zachodu.

Do najważniejszych zalet kampera zaliczymy:

  • Kompaktowość;
  • Wysoki komfort jazdy;
  • Wystarczy prawo jazdy kategorii B (w większości przypadków);
  • Można się nim zatrzymać praktycznie gdziekolwiek, zajmuje dużo mniej miejsca niż zestaw samochód + przyczepa;
  • Z jazdą kamperem poradzi sobie każdy doświadczony kierowca. Holowanie przyczepy kempingowej wymaga większego skupienia i potrenowania, szczególnie cofania;

Komu polecamy zakup kampera?

  • Osobom, które nie dysponują odpowiednim holownikiem i nie chcą zmieniać samochodu;
  • Osobom, które lubią mieć wszystko pod ręką, bez konieczności przechodzenia z samochodu do przyczepy;
  • Osobom, dla których istotą caravaningu jest ciągłe przemieszczanie się i spanie „na dziko”;

Przyczepa kempingowa – dla wielu wciąż wybór numer 1

Przyczepy kempingowe mają zasadniczą przewagę nad kamperami: są od nich znacznie tańsze. Podczas gdy za kamper typu półintegra trzeba zapłacić od około 250 tys. zł, to markową przyczepę jednoosiową spokojnie kupimy za około 100-120 tys. zł.

Zakup przyczepy na pewno jest odpowiednią propozycją dla osób, które nie chcą często zmieniać miejsca. Wybierają jedno, maksymalnie dwa pola namiotowe/kempingi i spędzają na nich cały wyjazd. W takim przypadku przyczepa sprawdzi się dużo lepiej niż kamper, pozwalając zachować swobodę w korzystaniu z samochodu.

Pamiętajmy natomiast, że w przypadku zakupu większej przyczepy, na przykład dwuosiowej, może już pojawić się konieczność posiadania prawa jazdy kategorii B+E (gdy DMC zestawu przekracza 4250 kg).

Do najważniejszych zalet przyczepy zaliczymy:

  • Niższą cenę;
  • Możliwość swobodnego dopasowania przyczepy do holownika oraz własnych potrzeb;
  • Możliwość odpięcia przyczepy na kempingu i swobodnego zwiedzania okolicy samochodem;
  • Dla wielu osób jazda zestawem auto + przyczepa jest wygodniejsza;

Komu polecamy zakup przyczepy kempingowej?

  • Osobom, które preferują kempingi i raczej spędzają urlop stacjonarnie;
  • Osobom, które podczas wakacji chcą dużo zwiedzać, ale nie wyobrażają sobie codziennego pakowania i rozpakowywania kampera;
  • Osobom, które nie mają problemu z holowaniem przyczepy;
  • Osobom, które dysponują ograniczonym budżetem;

Warto porównać oba środki „na żywo”

Przed zakupem kampera lub przyczepy odwiedź salon stacjonarny, w którym są dostępne wszystkie pojazdy kempingowe – w tym kamper vany. Dzięki temu zyskasz możliwość porównania każdego środka do caravaningu, ocenienia ich pojemności, jakości wykonania, a nawet odbycia jazdy próbnej.

W salonie dodatkowo skorzystasz z fachowego doradztwa. Doświadczony ekspert na pewno dopyta o Twoje oczekiwania, dotychczasową praktykę w caravaningu, preferowany sposób wypoczynku i zwiedzania nowych miejsc, co pozwoli zaproponować optymalne dla Ciebie rozwiązanie.

Pełną ofertę pojazdów kempingowych, w tym kamperów (integra, półintegra), przyczep kempingowych, kamper vanów czy tzw. CrossCampów, znajdziesz w salonie Hymer Poznań.

Wciąż nie wiesz, co wybrać: kamper czy przyczepę kempingową? Po więcej cennych wskazówek zajrzyj na stronię https://hymerpoznan.pl.

Author: spokojnewakacje.pl