Najważniejsze rzeczy, o których nie wolno zapomnieć planując wyjazd na wakacje

Lato i wakacje są dla wielu ludzi szansą na oderwanie się od problemów codzienności, od pracy i innych zmartwień. Jednak zanim spakuje się walizkę i zamknie za sobą drzwi, koniecznie należy zadbać o kilka spraw, aby nie dołożyć sobie dodatkowych trosk w czasie podróży. Poniżej znajduje się lista tego, o czym należy pamiętać przy wyjeździe na ferie lub wakacje:

1. Dokumenty

Na pewno warto jest zrobić kopię wszystkich podstawowych dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a nawet planu podróży czy biletów elektronicznych. W czasie podróży mogą wydarzyć się nieprzewidziane okoliczności, dlatego lepiej dmuchać na zimne. Na wypadek zgubienia dokumentów, dobrze jest przechowywać je oddzielnie od bagażu i z dala od portfela. Można również sporządzić listę, na której znajdą się numery kart kredytowych wraz z numerem podanym na odwrocie, aby w razie czego zgłosić kradzież.

2. Zdrowie

Nikt nie chce chorować na wakacjach, ale nie można całkiem tego wykluczyć, dlatego warto zabrać ze sobą apteczkę, żeby móc sobie poradzić z drobnymi dolegliwościami. Można do niej włożyć podstawowe leki, takie jak aspiryna, środki na niestrawność czy biegunkę. Jeśli ktoś przyjmuje leki na receptę koniecznie musi je zabrać. Wyjeżdżając za granicę, do innej strefy czasowej dobrze jest skonsultować z lekarzem czy należy zmienić harmonogram przyjmowania leków. Szczególnie dotyczy do osób chorych na cukrzycę, którzy muszą wstrzykiwać sobie insulinę.

3. Pieniądze

Trudno byłoby spędzić urlop bez pieniędzy, ale na wszelki wypadek należy wyjąć z portfela wszystko, co nie jest potrzebne na feriach, np. karty lojalnościowe do sklepów czy karnet na siłownię. Wystarczy zabrać dowód osobisty i jeną kartę kredytową. Resztę lepiej zostawić w domu, żeby w razie zgubienia czy kradzieży nie mieć kłopotu z zastrzeganiem. W dzisiejszych czasach łatwiej pilnować telefonu, dlatego jeśli jest tylko taka możliwość, można mieć kartę w formie aplikacji. Zdecydowana większość sklepów realizuje płatności blikiem, dlatego nie ma potrzeby nosić przy sobie dużej ilości gotówki, która także można łatwo zgubić.

4. Bezpieczeństwo w domu

Wakacje to nie tylko wyjazd, to także pozostawienie mieszkania. Złodzieje tylko czekają na taką okazję. Dobrze jest umówić się z sąsiadem, żeby co drugi dzień odbierał pocztę, aby nie zalegała na wycieraczce, bo to tylko upewni włamywaczy, że w domu nikogo nie ma. Publikowanie wakacyjnych zdjęć na portalach społecznościowych także można odłożyć do czasu powrotu. Urlop to czas beztroski i odpoczynku, a nie zamartwiania się, dlatego warto wziąć wszystkie wymienione punkty pod uwagę.

Author: spokojnewakacje.pl