5 rzeczy o Hiszpanii, które Cię zaskoczy

Gorący klimat, piękne plaże i interesujące miejsca kultury i sztuki od lat przyciągają wielu turystów. Mało kto wie, że Hiszpania to czwarty co do wielkości kraj w Europie, zamieszkiwany przez ponad 46 milionów ludzi, a hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie. Sprawdźcie, jakie jeszcze ciekawostki o Hiszpanii przygotowaliśmy.

God Save the King?

Hiszpania jest monarchią konstytucyjną. W tym ustroju król nie posiada żadnej realnej władzy, jednak mianuje szefa rządu i pełni funkcję reprezentatywną. Co prawda hiszpańska monarchia nie jest tak znana na świecie jak brytyjska, jednak warto wspomnieć o Królu Filipie VI Burbon, który panuje od 2014 roku. Król pragnął odbudować pozytywny wizerunek monarchii dlatego już w 2015 roku obniżył swoje dochody o 20%, ograniczył również większość wydatków. Plan poskutkował i król stał się jedną z najwyższej cenionych postaci życia politycznego w kraju.

Rodzina przede wszystkim

Hiszpanie słyną z rodzinności, wspólnego świętowania i długich nazwisk. Nie jest to przypadek. Hiszpańskie nazwiska w większości są zbudowane z dwóch członów. Pierwszy z nich odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi do pierwszego nazwiska matki. Co ciekawe, w Hiszpanii kobieta wychodząca za mąż nie rezygnuje z panieńskiego nazwiska, a jedynie dodaje nazwisko męża do swojego.

Wielka wygrana

Czasem do szczęścia wystarczy jeden… los. A dokładnie jeden los wygrywający na loterii. W 2012 roku miejscowe koło gospodyń wiejskich postanowiło przeznaczyć część funduszy zbieranych od mieszkańców na lokalne uroczystości i działalność kulturalną na los w loterii El Gordo, czyli odpowiednik polskiego Lotto. Społeczność z malutkiego Sodeto, na którego terenie leży ok. 70 gospodarstw domowych, wygrała ponad 750 mln euro. Pieniądze przeznaczyli na rozwój wioski, gospodarstw domowych i sprzętu rolniczego. Pomyślcie jakie ciekawostki o Hiszpanii można by usłyszeć od mieszkańców Sodeto…

Tyle słońca w całym mieście

Kolejna ciekawostka o Hiszpanii, to jeden z głównych powodów napływu turystów do tego państwa, właściwie o każdej porze roku. Hiszpanie zdecydowanie nie narzekają na brak witaminy D! W ciągu roku, w Hiszpanii, odnotowuje się średnio od 260 do 285 słonecznych dni. Dla porównania w Polsce jest to 66 dni, czyli ponad 4 razy mniej. Kto chciałby pożyczyć trochę słońca od Hiszpanów?

Słowa są zbędne

Zdecydowanie słowa były zbędne dla tego, kto ustanowił obecny hymn Hispzanii. Jest to jeden z nielicznych hymnów państwowych, który nie ma oficjalnie zatwierdzonych słów, a jedynie melodię. Marsz królweski stał się oficjalnym hymnen w 1770 roku. Znaliścię tę ciekawostkę na temat Hiszpanii?

Hiszpania, to zdecydowanie państwo zachwycające bogactwem kultury, zwyczajów i tradycji. Nic więc dziwnego, że przyciąga turystów ze wszystkich zakątków świata. Kto z nas nie chciałby zjeść pysznych tapas, napić się sangrii czy podziwiać dzieł Gaudiego, jednocześnie poznając jeszcze więcej ciekawostek na temat Hiszpanii od jej rodowitych mieszkańców?

 

Author: spokojnewakacje.pl